Pro Nutri-Score Aliancia dnes verejnosti sprístupnila novú informačnú web stránku www.nutriscoreslovakia.sk. Označovanie výživovej hodnoty potravín schémou Nutri skóre (Nutri-Score), ktorú odporúča aj európska kancelária Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO Europe) a Európska spotrebiteľská organizácia BEUC, už pomáha lepšej orientácii spotrebiteľov vo viacerých členských krajinách EÚ.
Pro Nutri-Score Alianciu tvoria odborníci z oblasti výživy, zdravotníctva a potravinárstva, zástupcovia producentov potravín, maloobchodníkov a spotrebiteľských združení. Aliancia vznikla na jar tohto roka s cieľom podporovať zavedenie nutričného označovania výrobkov, ako efektívneho nástroja na podporu zdravej životosprávy a informovaného výberu spotrebiteľov.
Úvodnou aktivitou aliancie je spustenie novej web stránky www.nutriscoreslovakia.sk, kde sa slovenskí spotrebitelia dozvedia, aké výhody im označovanie potravín schémou Nutri-Score prinesie. Európska únia plánuje tento jednotný systém nutričného označovania potravín zaviesť od roku 2023. Jedným z jeho hlavných cieľov je aj budovanie návykov lepšej životosprávy a potlačenie epidémie obezity, ktorá zasiahla celý vyspelý svet.
Systém prehľadného označovania výživovej hodnoty potravín Nutri-Score je pomocníkom, ktorý umožní spotrebiteľom jednoducho, zrozumiteľne a intuitívne zistiť výživové hodnoty potravín. Na Slovensku už niektorí producenti potravín a obchodníci začali používať dané označenie na svojich výrobkoch dobrovoľne.
Systém označovania Nutri-Score
Nutri-Score vznikol, aby spotrebitelia už pred kúpou mali transparentné informácie o výživovej hodnote výrobkov a mohli robiť informované rozhodnutia na základe zjednodušených informácií.
Od roku 2011 sú všetci výrobcovia potravín povinní informovať o výživovej hodnote potraviny uvedením povinných údajov na obale produktu (energetická hodnota, množstvo tuku, v rámci nich sa uvádzajú nasýtené mastné kyseliny, sacharidy, z nich cukry, bielkoviny a soľ). Napriek tomu, že pôvodným zámerom bolo uľahčiť spotrebiteľom orientáciu vo výrobkoch, toto označovanie potravín neprinieslo dostatočný spotrebiteľský efekt. Len málo spotrebiteľov rozumie reči čísel a dokáže na základe tabuliek vyhodnotiť vhodnosť a nutričnú vyváženosť konkrétnej potraviny.
Nutri-Score naopak prehľadne zobrazuje výživovú hodnotu potravín a nápojov v podobe jednoduchého celkového skóre. Toto nutričné skóre pôvodne zostavil tím odborníkov pod vedením profesora Mike Raynera z Oxfordskej Univerzity, s cieľom vytvoriť prehľadný systém označovania potravín. V roku 2017 vláda vo Francúzsku rozhodla zaviesť tento systém v krajine galského kohúta. Dnes už Nutri-Score ako systém odporúča využívať aj WHO Europe ako prehľadný systém nutričného označovania potravín a nápojov.
Nutri-Score sa vypočíta na základe vedeckého algoritmu, ktorý zohľadňuje obsah negatívnych nutričných faktorov, akými sú energetická hodnota, obsah jednoduchých cukrov, nasýtených alebo saturovaných tukov a soli, ktoré sa uvádzajú práve v rámci povinných výživových údajov výrobku. Zároveň zohľadňuje pozitívne hodnotené zložky ako vláknina, bielkoviny, ovocie, zelenina či vybrané druhy orechov.
Pro Nutri-Score Aliancia
V Európskej únii odporučili využitie Nutri-Score na obaloch potravín, okrem vlády vo Francúzsku, už aj vlády v Nemecku, Španielsku, Holandsku, Belgicku či Luxembursku. S
dobrovoľným označovaním Nutri-Score sa dnes môžu spotrebitelia stretnúť aj v ďalších
krajinách EÚ (napr. Portugalsko, Rakúsko, Slovinsko) či mimo nej (Švajčiarsko).