Po sťažnosti, ktorou BEUC a jej 11 členov1, vrátane Spoločnosti ochrany spotrebiteľov (S.O.S.), Poprad, v júli 2020 upozornilo na systematické porušovanie práv cestujúcich v leteckej doprave a následnom prešetrení sťažnosti Európskou komisiou a sieťou národných autorít na ochranu spotrebiteľa (CPC), sa dnes 16 veľkých leteckých spoločností so sídlom v EÚ zaviazalo dodržiavať stanovené pravidlá pri rušení letov a zlepšiť postupy svojho správania k cestujúcim v takýchto situáciách.

To je pre spotrebiteľov výborná správa. Letecké spoločnosti sa tiež zaviazali, že budú voči spotrebiteľom transparentnejšie, a tých, ktorí prijali cestovné poukazy za neuskutočnené lety, teraz proaktívne informujú o ich práve na vrátenie peňazí (záväzok, ktorý Wizzair a Iberia odmietli).

Tieto dobré správy prišli po sťažnosti BEUC, ktorá inštitúcie informovala o početných porušovaniach práv cestujúcich a nekalých obchodných praktikách, ktoré letecké spoločnosti používali počas prvého lockdawnu pandémie COVID-19 (nútenie spotrebiteľov prijímať poukazy za zrušené lety, zatajovanie alebo dezinformovanie spotrebiteľov o ich právach). Vymožiteľnosť práv cestujúcich v leteckej doprave je však problematická dlhodobo a kríza COVID-19 tieto vážne nedostatky ešte zhoršila.

Napriek predchádzajúcim prísľubom niektorých leteckých spoločností, že spotrebiteľom, ktorí dostali poukazy, vrátia peniaze, už niekoľko spotrebiteľských organizácií informovalo, že v skutočnosti spotrebitelia na svoje peniaze stále čakajú – v niektorých prípadoch aj rok alebo viac. Inde zase letecké spoločnosti opäť jednostranne odložili refundáciu svojich poukazov.

Generálna riaditeľka BEUC Monique Goyens: „Letecké spoločnosti počas pandémie vo veľkom porušovali európske práva spotrebiteľov. Je čas, aby to napravili. Mnoho spotrebiteľov v celej Európe stále čaká na vrátenie peňazí za lety zrušené počas prvého lockdownu v roku 2020.
Sľuby sú teda jedna vec, no či ich letecké spoločnosti aj dodržia, je vec druhá. BEUC a jej členovia preto žiadajú Európsku komisiu a vnútroštátne orgány, aby pozorne sledovali, či letecké spoločnosti v praxi aj plnia svoje sľuby, a v prípade potreby zabezpečili správne uplatňovanie, rešpektovanie a vymožiteľnosť práv cestujúcich.Vnútroštátne orgány musia zabezpečiť, aby boli všetkým spotrebiteľom, ktorí boli nútení prijať poukazy, peniaze vrátené a v prípade, že tomu tak nie je, prijať opatrenia na vymoženie ich práv. Spotrebiteľské združenia situáciu v jednotlivých krajinách monitorujú a v prípade potreby znova upozornia zodpovedné orgány na nekalé praktiky.


1/ Spotrebiteľské organizácie, členovia BEUC, ktoré spoločne sťažnosť podali: Altroconsumo (Italy), Adiconsum (Italy), DECO (Portugal), EKPIZO (Greece), Forbrukerrådet (Norway), KEPKA (Greece), OCU (Spain), Spoločnosť ochrany spotrebiteľov S.O.S. (Slovakia), Test-Achats/Test-Aankoop (Belgium), UFC Que Choisir (France), Which? (UK)

2/Aegean Airlines, Air France, Alitalia, Austrian Airlines, British Airways, Brussels Airlines, Easyjet, Eurowings, Iberia, KLM, Lufthansa, Norwegian, Ryanair, TAP, Vueling and Wizz Air.

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad