Kým iné členské krajiny už majú vypracované dlhodobé stratégie riešenia energetickej chudoby, na Slovensku stále nevieme tento problém zadefinovať a uchopiť. Chýbajú dáta, kompetentný orgán i návrhy riešení, a súčasná definícia je v praxi nepoužiteľná.


Spoločnosť ochrany spotrebiteľov zbiera informácie priamo v teréne a nízkopríjmovým domácnostiam poskytuje špecializované energetické poradenstvo. Aj na základe týchto skúseností si uvedomujeme, že kľúčovú úlohu môžu v boji proti energetickej chudobe, vďaka priamemu kontaktu so zraniteľnými domácnosťami, znalosti obyvateľstva či bytového fondu a schopnosti zastupovať záujmy svojich občanov, zohrať samosprávy. Únia miest Slovenska (ÚMS) sa preto zapojila do medzinárodného projektu STEP – Nástroje riešenia energetickej chudoby, ktorý je realizovaný v rámci inovačného programu EÚ HORIZON 2020.

ÚMS v spolupráci so Spoločnosťou ochrany spotrebiteľov koncom roka 2021 realizovala interný prieskum, kde sa ukázalo, že hoci väčšina zapojených miest eviduje energeticky zraniteľné komunity a poskytuje im v rámci svojich možností sociálne poradenstvo, informácií a nástrojov na reálne riešenie tohto problému by potrebovali oveľa viac.

Následne bol pre členov ÚMS 27. januára 2022 zorganizovaný online workshop s názvom Energie v domácnosti – ako si poradiť s problematikou energetickej chudoby, ktorého cieľom bolo zoznámiť ich s problematikou energetickej chudoby, predstaviť nástroje, ako šetriť energie i financie v domácnosti bez veľkých investícií, poskytnúť prehľad o dostupnej sociálnej pomoci a finančnej podpore na renováciu domu, bytu či bytového domu a inšpirovať ich k prechodu na obnoviteľné zdroje energie a jej samovýrobu. Online workshop bol určený zástupcom miest a odborným pracovníkom mestských úradov.

Petra Čakovská, Spoločnosť ochrany spotrebiteľov: „Energetická chudoba je často neviditeľná, na Slovensku nie je zmapovaná a ľudia, ktorí žijú v núdzi, prehliadaní. Pre väčšinu štandardných domácností, a tie chudobné zvlášť, je finančná podpora štátu na zateplenie či fotovoltiku nedostupná, pretože podať online žiadosť je komplikované, prostriedkov je málo a povinnosť spolufinancovania zo strany domácnosti privysoká. Do energetickej chudoby sa nám tak prepadávajú nielen seniori či zdravotne hendikepovaní, ale aj rodiny s viacerými deťmi, rodičia samoživitelia, celé rómske komunity a napríklad aj jednočlenné domácnosti. Aj pre ne by riešením, pri správne nastavenej stratégii, mohli byť obnoviteľné zdroje a samovýroba elektriny. Je však potrebné konať rýchlo, pretože vysoké ceny energií, pandémia i klimatická kríza túto vážnu situáciu ešte viac zhoršujú.“

Jana Červenáková, výkonná viceprezidentka ÚMS: „Vláda SR sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala problematiku energetickej chudoby na Slovensku riešiť. Doteraz však neexistuje žiadna jasná definícia či oficiálny návrh riešení, podpory či iné iniciatívy zo strany štátu. Pritom už máme existujúce riešenia a šikovných ľudí priamo v praxi, ktorí svojimi skúsenosťami dokážu celý proces urýchliť a zefektívniť. Bolo by prospešné, keby vláda našla vôľu spolupracovať a pohnúť sa od deklarácií k realizácii, zvlášť v dnešnej situácii, keď problém vysokých cien energií ohrozuje veľkú časť obyvateľov Slovenska.“

Je kľúčové, aby Slovensko pri riešení energetickej chudoby myslelo aj na budúce generácie a v súlade so svojimi cieľmi pri prechode na uhlíkovo neutrálne hospodárstvo. Podpora riešení zmeny klímy a klimatickej krízy z pozície samospráv je preto jednou z troch hlavných priorít Únie miest Slovenska. Svojim členským mestám poskytuje podporu v oblasti environmentálneho a klimatického vzdelávania a iniciatívne mestá zapája do zelených projektov. Únia miest Slovenska zastupuje aktuálne 61 členských miest s vyše dvoma miliónmi obyvateľov. Aj preto veríme, že ich hlas by pri riešení tejto témy mal znieť oveľa hlasnejšie.

 

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad