Dovolenka na vidieku sa nám spája najmä so závanom čerstvého vzduchu. Ďaleko od zhonu mestského života existuje toľko spôsobov, ako si oddýchnuť, toľko vecí, ktoré môžete robiť, a ktoré vám dávajú pocit pohody. Vo voľnej prírode sa nájde miesto pre každého.

Nasledujte prehliadku viníc alebo si pozrite lisovanie olivového oleja. Jazdite na koni cez polia alebo sa vydajte na miestny statok pre čerstvé produkty. Ak chcete pozorovať hviezdy alebo snívať, voľba je na vás.

Ak si však chceme aj naďalej užívať majestátne hory, zahmlené jazerá a krištáľovo čisté potoky, musíme sa o svoje životné prostredie starať. A vidiecky turizmus naň môže mať aj negatívny dopad. Môže prispieť k zmene klímy, ktorá práve vidiek ohrozuje horúčavami, suchom, záplavami a lesnými požiarmi.

Príroda bez plastového odpadu
Keďže sú vysokohorské expedície a túry do odľahlých oblastí čoraz obľúbenejšie, v divočine nájdeme aj čoraz viac pevného odpadu. Fľaše a obaly pohodené popri chodníkoch ďalej cestujú do riek a jazier. Ak sa tento odpad dostane do potravinového reťazca, ohrozuje aj zdravie ľudí. Navyše nám môže poriadne pokaziť aj zážitok z dovolenky. A najväčším lákadlom vidieckeho cestovného ruchu je predsa krásna krajina a prírodne lokality. Najjednoduchším spôsobom, ako pomôcť zachovať ich krásu, je pobyt v turistickom ubytovaní s environmentálnou značkou Ecolabel.

Hotely a kempingy ocenené týmto označením sa zaviazali dodržiavať princípy obehového hospodárstva. Znižujú odpad z obalov a potravín, opätovne používajú príbory a posteľnú bielizeň a recyklujú plasty. Takéto systémy na zber a nakladanie s odpadom sú malým krokom k prírodnému prostrediu bez odpadu, ktoré všetci chceme vidieť.

Sucho, záplavy a horúčavy ohrozujú najmä vidiecky turizmus
Klimatické zmeny vedú k extrémnym výkyvom počasia, ktoré ohrozujú aj budúcnosť vidieckeho turizmu. Lesné požiare v posledných rokoch zasiahli mnohé regióny, kde doteraz bývali zriedkavé, a viacero krajín zažíva čoraz dlhšie obdobie sucha a rekordných horúčav.

Časté a rozsiahle požiare poškodzujú prírodné prostredie. Majú negatívny vplyv na kvalitu ovzdušia a vody, na biodiverzitu, štruktúru pôdy, aj vzhľad krajiny. Vidiecky turizmus závisí práve od zdravého životného prostredia a našej schopnosti užívať si ho.

Klimatické zmeny tiež zvyšujú frekvenciu extrémnych poveternostných udalostí, ako sú vlny horúčav, záplavy a neskoré mrazy. Niektoré plodiny už nie sú vhodné na pestovanie v stredomorských krajinách. V severných a východných častiach Európy môže zvýšené riziko skorých jarných a letných horúčav negatívne znižovať zisky z úrody.

Extrémne počasie spôsobuje aj ďalšie problémy. Napríklad bleskové povodne môžu zastaviť pešiu turistiku alebo výlety na kajaku. Zvýšené riziko vážneho sucha je problémom pre rybárov a odvetvie rekreačného rybolovu.

Ak si chceme naďalej užívať naše preferované aktivity mimo mestského prostredia, musíme znížiť globálne emisie. Pobyt v turistickom ubytovaní s environmentálnou značkou Ecolabel je jednoduchý spôsob, ako to dosiahnuť.

Ubytovacie zariadenia, ktoré majú značku Ecolabel, spotrebujú až o 50% menej energie ako štandardné alternatívy. Hotely a farmy ocenené touto značkou excelentnosti životného prostredia sa zaviazali využívať energiu rozumnejšie. To znamená získavať elektrinu z obnoviteľných zdrojov, investovať do energeticky úsporných systémov vykurovania, vetrania a klimatizácie a úspornejších žiaroviek a spotrebičov. Inteligentné úspory, ktoré skutočne zlepšujú aj zákaznícku skúsenosť.

Títo poskytovatelia zeleného ubytovania tiež spájajú hostí s miestnymi možnosťami trvalo udržateľného cestovania, vrátane verejnej dopravy, požičovní bicyklov a elektrických vozidiel. Vo vidieckych oblastiach ide o dôležitú službu, pretože tu sa ľudia často spoliehajú na benzínové a naftové vozidlá.

Čo znamená environmentálna značka Ecolabel?
Ecolabel je certifikované označenie ekologických výrobkov Európskej únie, uznávané v Európe a na celom svete. Udeľuje sa produktom a službám, ktoré počas svojho životného cyklu spĺňajú vysoké environmentálne normy. Pre ubytovacie zariadenie to znamená splnenie prísnych environmentálnych kritérií v rôznych oblastiach, od znižovania množstva odpadu, cez spotrebu vody až po boj proti klimatickým zmenám. Každý hotel a kemping, ktorý získal toto označenie za environmentálnu dokonalosť, spĺňa 22 povinných kritérií a ďalšie dobrovoľne. Tieto zelené investície hosťom v skutočnosti prinášajú aj lepší zážitok, takže na svoju dovolenku sa môžete tešiť s úplnou dôverou v ich služby.

Nájsť si ubytovanie s environmentálnou značkou Ecolabel je dnes pomerne jednoduché. Toto označenie na zlepšenie svojho environmentálneho správania už používa viac ako 500 hotelov a kempingov. Rozdelené podľa krajín, aj s praktickými odkazmi na vlastné weby hotelov a kempingov ich môžete nájsť tu: http://ec.europa.eu/ecat/hotels/en/list.

Zdroj foto: >BEUC<

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad