Tepelné čerpadlá, ktoré ako zdroj tepla využívajú obnoviteľnú a odpadovú energiu, sú čoraz populárnejšie aj na Slovensku. V slovenských klimatických podmienkach dosahujú až štyrikrát nižšie emisie skleníkových plynov na kilowatthodinu vyrobeného tepla v porovnaní s teplom vyrobeným zo zemného plynu. Oproti výrobe tepla z elektriny sú až trikrát efektívnejšie, čo znamená, že elektrický kotol z jedného kW-tu elektrickej energie vyrobia jeden kW tepla, kým v prípade čerpadla to v závislosti od jeho účinnosti môže byť 3 až 5 kilowattov.

Tepelné čerpadlo dokáže plnohodnotne nahradiť plynový kotol a jeho prevádzkové náklady môžu byť nízke, ak splníte nasledujúce štyri podmienky. Je kľúčové vybrať si správne zariadenie s kvalitnou inštaláciou, systém používať optimálne a zabezpečiť si aj profesionálny servis. Ide o technológiu, ktorá pomáha dekarbonizovať a znižuje našu závislosť na plyne. Práve v rodinných domoch je inštalácia i prechod z kotla na tepelné čerpadlo najjednoduchší. V prípade domácností, ktoré nie sú pripojené na centrálne vykurovanie, je to technológia, ktorá môže nahradiť kotly na zemný plyn.
Ďalšou výhodou tepelných čerpadiel je ich možné využitie aj na nízkoemisné chladenie. Znižujú tiež potrebu primárnej energie v budovách oproti zemnému plynu o tridsať percent.

Tepelné čerpadlá sa čoraz viac používajú aj v elektromobiloch, sušičkách, práčkach či umývačkách riadu. V celej Európe tiež rastie objem investícií do výrobných závodov a vývojových centier tepelných čerpadiel, čo by ich cenu teoreticky tiež mohlo znížiť. Nové zariadenia majú byť digitalizované, aby boli diagnostikovateľné a ľahko opraviteľné aj na diaľku. Prioritou výrobcov je aj jednoduchá inštalácia. Veľkou výhodou tepelných čerpadiel oproti plynovým kotlom môžu byť aj ich veľmi nízke prevádzkové náklady. Tie sú však priamo závislé od nastavenia pomeru ceny plynu a elektriny, ktorú potrebuje čerpadlo na svoju prevádzku.

Tepelné čerpadlá sú rozšírené najmä v severských krajinách, Nemecku, Holandsku či Belgicku. Tajomstvom ich úspechu v Škandinávii je najmä nižšia cena elektriny. 1 kWh energie z plynu je tam o 50% drahší, ako 1 kWh energie z elektriny. Investícia do tepelného čerpadla sa teda vráti už o 3 – 4 roky.

Na Slovensku sa pomer ceny plynu a elektriny blíži k 1:3. Efektívnosť tepelného čerpadla (Coefficient of Performance – COP) sa však pohybuje medzi 3 až 5. Plynový kotol stojí približne tretinu ceny tepelného čerpadla. Súčasné nastavenie ceny plynu a elektriny návratnosť investície do tohto obnoviteľného zdroja energie predlžuje. Preto sa tepelné čerpadlo zatiaľ menej oplatí domácnostiam s plynovým kotlom.

Bez dotácie je návratnosť investície do tepelného čerpadla v súčasnosti na Slovensku 7 až 8 rokov. Vďaka štátnym podporným schémam ako Zelená domácnostiam či Obnov dom sa však už aj u nás tento čas skracuje. Cena samotnej technológie tiež postupne klesá, hoci jej efektivita naopak – rastie.
Na Slovensku je v súčasnosti 12 výrobcov tepelných čerpadiel. Tri spoločnosti avizujú investície vo výške 200 miliónov eur a do troch rokov má tento segment vytvoriť 2 500 nových pracovných miest. Za posledných 20 rokov sme na Slovensku sprevádzkovali približne 30 000 tepelných čerpadiel a 1,5 milióna plynových kotlov. Pre porovnanie – v Čechách nainštalovali 30 000 tepelných čerpadiel len za jediný rok.

Tretina Slovákov s touto technológiou už počíta pri stavbe nového domu, no v prípade renovácií starších rodinných domov je ešte veľký priestor na zlepšenie. Aj pri renovácii starších domov by o nich spotrebitelia mali uvažovať častejšie, pretože ročne obnovíme násobne viac starších domov ako sa postaví nových a väčšina budov, ktoré budeme využívať v roku 2050, stojí už dnes. Viac inštalácií tepelných čerpadiel aj do starších rodinných domov by nám významne pomohlo znížiť množstvo škodlivých emisií vyprodukovaných pri vykurovaní budov, aj účty za energie.

Zaregistrujte sa do nášho skupinového nákupu tepelných čerpadiel a využite jedinečnú zľavu 25%

Registrujte sa teraz

Kolektívny nákup tepelných čerpadiel s inštaláciou je aktivitou európskeho projektu CLEAR-X: Spotrebitelia lídrami energeticky ambicióznej reakcie, a paralelne sa realizuje v Bulharsku, Litve, Severnom Macedónsku, Slovinsku, na Cypre a na Slovensku.

Kolektívne kampane majú domácnostiam pomôcť investovať do technológií EE a OZE, a prekonať prekážky ako vysoké počiatočné náklady, nedostatok informácií či nedôvera. Našou úlohou je tiež zvyšovať povedomie o dôležitosti energetickej efektívnosti a usmerňovať spotrebiteľov pri nákupe a používaní zariadení na výrobu elektriny či vykurovanie.

Zdroj foto: >Image by Freepik<

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad