Väčšina slovenských bytoviek je napojená na centrálny zdroj tepla (CZT), teda kotolňu. Bytových domov s vlastnou kotolňou a bytových domov, kde každý byt má vlastné kúrenie, je u nás menej. Vykurovacia sezóna začína, ak priemerná teplota dva dni po sebe klesne pod 13°C. Ako sa na zimu pripraviť, ak bývate v bytovke?
Zistite si, kto je vašim dodávateľom tepla. Preverte, aká je aktuálna cena tepla (za MWh). Teplárenské spoločnosti nemajú povinnosť zverejňovať svoje cenníky a väčšinou sa odvolávajú na rozhodnutie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), čo je pre laika neprehľadné, preto trvajte na tom, aby vás dodávateľ tepla informoval o celkovej cene.
Obyvatelia bytového domu by mali byť oficiálne informovaní o začatí vykurovacej sezóny, a čo majú urobiť na jej začiatku oznamom zverejneným na obvyklom mieste (napríklad nástenka a pod.).
Predtým, ako začnete kúriť, je potrebné otvoriť termostatické hlavice na najvyššiu hodnotu, a overiť funkčnosť radiátora. Radiátor funguje správne, ak je celá jeho horná polovica, až po koniec, teplá. Ak tomu tak nie je, v radiátore nie je dostatok teplonosnej látky (voda), a treba ho odvzdušniť – hlavne na najvyšších poschodiach. Dnes sú už štandardom aj samo odvzdušňovacie ventily. Po tomto úkone nastavte termostatické ventily na požadovanú teplotu.
Informujte sa, v akom pomere vo vašom byte rozpočítavate teplo (pomer medzi podlahovou plochou bytu a meračmi tepla, napr. 60% – 40%).
Prekontrolujte všetky spoločné priestory. Zatvorte okná na chodbách, schodoch a v pivniciach, skontrolujte tesnenia a samo zatváranie vchodových dverí…
Ako fungovať v byte počas vykurovacej sezóny?
Kúrenie
Používajte termostatické hlavice – pozor- číslo neznamená silu kúrenia, ale požadovanú teplotu (napr. stupeň 3 je cca 21-22°C).
Pri odchode z bytu nevypínajte termostatické hlavice úplne, len znížte o jeden stupeň, následné vykúrenie vychladenej miestnosti trvá dlho, a je neekonomické.
Nezakrývajte radiátory závesmi, záclonami či nábytkom – teplo neprenikne do miestnosti, a pomerový merač tepla bude merať viac.
Nepoužívajte radiátory ako sušiče prádla – vypraté veci síce vyschnú, ale v byte budete mať chladno.
Vetranie
Počas vykurovacieho obdobia vetrajte krátko a intenzívne (2-4 min), aby ste vymenili vzduch v priestore. Vzduch sa síce ochladí, no steny ostatnú teplé
Nepoužívajte tzv. vetračky.
Tepelné straty
Elimináciou tepelných strát zvýšite tepelnú pohodu a znížite spotrebu tepla, čím ušetríte.
Skontrolujte tesnosť okien a vchodových dverí. Ak je to možné, vymeňte nefunkčné tesnenia ešte pred začiatkom vykurovacej sezóny.
Ak nie je možné vymeniť tesnenia – používajte vhodné doplnky aby Vám cez okná „nefučalo“.
Používajte žalúzie – aj tie zabraňujú únikom tepla cez sklenené plochy.
Svietenie
Počas jesenných a zimných dní svietime viac. Používajte preto úsporné LED svietidlá, žiarovky.
Nedoplatky
Ceny energií sa zvyčajne menia vždy od 1.1. nasledujúceho roka. V predstihu sa preto o ich aktuálnej výške informujte u svojho správcu – mali by byť známe najneskôr 30 dní pred ich zmenou.
Stalo sa vám niečo podobné? Máte iný spotrebiteľský problém? Napíšte nám na info@sospotrebitelov.sk alebo volajte na 0944 533 011 a poradíme vám…
>Image by freepik<