Sušičky s tepelným čerpadlom spotrebujú až o 50 % menej elektriny ako kondenzačné sušičky. Na nákladoch za energie tak vieme ušetriť v priemere 70 eur ročne (2021). Sušičky s tepelným čerpadlom sú energeticky najefektívnejšie zo všetkých typov sušičiek, pretože väčšina odpadového tepla z už navlhčeného sušiaceho vzduchu sa opätovne využíva na ohrev suchého vzduchu. Napriek tomu sú sušičky stále pomerne veľkým žrútom elektriny, preto je dobré vedieť, ako ich používať čo najefektívnejšie. Prečítajte si desať tipov, ako pri použití sušičky šetriť elektrinu.

1. Najvyššia energetická trieda
Ak sušičku používate často, kúpte si takú, ktorá má na energetickom štítku vyznačenú najvyššiu energetickú triedu, resp. pozrite si na štítku spotrebu elektriny na jeden cyklus alebo za jeden rok. To zaistí nízku spotrebu energie. Rada platí aj pre ostatné elektrické zariadenia v domácnosti.

2. Do bubna len dobre vyžmýkanú bielizeň
Aby bola bielizeň čo najlepšie pripravená na sušenie, dbajte na to, aby bola po vypraní v práčke dobre vyžmýkaná. Odporúčaná rýchlosť odstreďovania je aspoň 800 za minútu, najlepšie 1000 alebo 1200 za minútu. Bielizeň sa tak v sušičke vysuší skôr, čo znamená aj menšiu spotrebu elektrickej energie.

3. Žehlenie nevyžaduje nevyhnutne úplne suchú bielizeň
Bielizeň sušenú v sušičke zvyčajne nie je potrebné žehliť. Ak žehliť budete, nie je potrebné, aby zo sušičky vyšla úplne suchá. Stačí tak kratší čas sušenia alebo výber programu pre jednoduchšie žehlenie. Pamätajte – čím kratší je čas prevádzky sušičky, tým nižšia je spotreba elektrickej energie a jej náklady.

4. Správne vytriedená bielizeň
Moderné sušičky majú senzory, ktoré automaticky merajú, aká mokrá je bielizeň v sušičke. Až keď je najmokrejší kus úplne suchý, sušička dokončí cyklus sušenia. Aby jedna vlhká vec nepredlžovala chod sušičky zbytočne dlho, odporúča sa bielizeň pred vložením do sušičky roztriediť podľa vlhkosti. Skutočný čas sušenia závisí od toho, aká vlhké je prádlo.

5. Nehospodárne polovičné plnenie bubna
Sušičku naplňte podľa pokynov výrobcu. Myslite na to, že neušetríte, ak si odporúčané množstvo bielizne rozdelíte na polovicu a sušíte každú zvlášť. Cyklus sušenia bude pravdepodobne kratší a spotreba elektrickej energie bude vyššia, pretože stroj bude musieť prejsť dvoma cyklami.

6. Na vhodné miesto
Aj samotné umiestnenie sušičky môže ovplyvniť jej spotrebu elektriny pri prevádzke. Ak ju umiestnite príliš blízko steny alebo nábytku a vzduch nemôže okolo nej voľne cirkulovať, môže byť príliš horúca. Vzduch v nej nemôže správne prúdiť a spotreba energie rastie. Takáto akumulácia tepla môže byť dokonca nebezpečná, pretože nahromadené teplo môže v extrémnych prípadoch spôsobiť aj požiar.

7. Čistenie filtra
Počas sušenia bielizne sa voľné textilné vlákna uvoľňujú a víria okolo bubna. Veľké vlákna sa zachytávajú v hlavnom filtri, ktorý je zvyčajne ľahko dostupný na dvierkach sušičky, zatiaľ čo najmenšie častice zachytáva prídavný filter tesne pred výmenníkom. Oba filtre alebo samotný výmenník je potrebné čistiť veľmi opatrne a často, inak môže dôjsť k poruche prístroja. Niektoré modely upozorňujú na nutnosť čistenia alarmom a ešte lepšie je, ak sa pravidelné čistenie stane rutinou pri štarte či vyprázdňovaní spotrebiča.

8. Bez časovača
Niektoré modely umožňujú nastaviť časovač tak, aby sa sušička spustila automaticky, keď ste napríklad v práci. Na prvý pohľad to vyzerá prakticky, no treba si uvedomiť, že ako všetky ostatné zariadenia, aj sušička spotrebúva energiu v pohotovostnom režime. Ak zoberieme do úvahy, že všetky zariadenia v domácnosti sú v pohotovostnom režime v priemere 22 hodín denne, spotrebujú ročne okolo 300 kWh elektriny, čiže ročné náklady na elektrinu sa zbytočne zvyšujú takmer o 50 eur. Ak je to možné, zapnite sušičku (a ďalšie spotrebiče) bez použitia časovača a odpojte ich, keď ich nepoužívate.

9. V čase nižšej tarify
Ak máte v domácnosti dve tarify (napr. dennú a nočnú), používajte sušičku (a iné väčšie domáce spotrebiče) počas nižšej tarify, kedy je elektrina lacnejšia. Lacnejšia je napríklad cez pracovné dni od 22. do 6. hodiny, cez víkendy alebo počas sviatkov.

10. Eko program nie je až taký eko
Čoraz viac modelov sušičiek ponúka aj tzv. eko program. Nezávislé testy spotrebiteľských organizácií ukázali, že používanie eko programu sušenia bielizne skutočne šetrí elektrickú energiu, a je tiež zaujímavé, že sušenie je kratšie (u práčok a umývačiek riadu sú eko programy zvyčajne dlhšie), no bielizeň nie je celkom vysušená. Je preto veľmi pravdepodobné, že sušičku reštartujete, tentoraz s normálnym programom, čím úsporu eko programu stratíte.

Zdroj foto: >pixabay.com<

 

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad