Už malé zmeny v našich každodenných návykoch môžu mať obrovský globálny dopad. Konajte. Zastavte plytvanie jedlom. Pre ľudí a pre planétu.
Pre mnoho ľudí na svete sa plytvanie potravinami stalo zvykom: kupujeme na trhoch viac potravín, ako potrebujeme, nechávame doma pokaziť ovocie a zeleninu alebo si dávame väčšie porcie, ako dokážeme zjesť.
Tieto návyky navyše zbytočne vyčerpávajú prírodné zdroje a poškodzujú životné prostredie. Keď plytváme potravinami, plytváme prácou, energiou, investíciami a vzácnymi zdrojmi (ako je voda, semená, krmivo a pod.), ktoré sú potrebné na ich výrobu, nehovoriac o zdrojoch, ktoré sú potrebné na ich prepravu a spracovanie. Stručne povedané, plytvanie potravinami zvyšuje emisie skleníkových plynov a prispieva k negatívnej zmene klímy.
V skutočnosti sa na celom svete každý deň stratia alebo vyhodia tony jedlých potravín. Len medzi zberom a maloobchodným predajom sa stratí približne 14 % všetkých potravín vyrobených na celom svete. Obrovské množstvá potravín sa minie zbytočne aj v maloobchode alebo v domácnostiach spotrebiteľov.
Časť potravín, ktorá sa stratí na ceste od zberu na maloobchodnú úroveň, ale nie vrátane, sa nazýva potravinová strata. Časť vyplytvaná na úrovni spotrebiteľov alebo maloobchodu sa označuje ako potravinový odpad. Rozlišujeme ich, aby sme mohli rozlíšili aj základné príčiny tohto problému, ktorý môže vyriešiť každý, od farmárov a výrobcov až po zákazníkov a majiteľov obchodov.
Znižovanie strát a plytvania potravinami je nevyhnutné vo svete, kde milióny ľudí každý deň stále hladujú. Keď znižujeme množstvo odpadu, rešpektujeme, že jedlo nie je samozrejmosťou pre milióny ľudí, ktorí každý deň hladujú. Je na nás, aby sme zmenili svoje návyky, aby sa neplytvanie jedlom stalo životným štýlom! Tu je niekoľko jednoduchých tipov ako na to:
1. Prijmite zdravšiu a udržateľnejšiu stravu
Život je rýchly a príprava výživných jedál môže byť výzvou. Zdravé jedlá nemusia byť komplikované. Internet je plný rýchlych zdravých receptov, o ktoré sa môžete podeliť so svojou rodinou a priateľmi.
2. Kupujte len to, čo potrebujete
Naplánujte si jedlá. Urobte si nákupný zoznam, držte sa ho a vyhnite sa impulzívnym nákupom. Nielenže budete plytvať jedlom menej, ale navyše ešte aj ušetríte!
3. Vyberajte si škaredé ovocie a zeleninu
Nesúďte jedlo podľa vzhľadu! Ovocie a zelenina zvláštneho tvaru alebo pomliaždené sa často vyhadzujú, pretože nespĺňajú ľubovoľné kozmetické normy. Nebojte sa – chutia rovnako! Zrelé ovocie používajte na smoothie, džúsy a dezerty.
4. Skladujte potraviny rozumne
Presuňte staršie produkty do prednej časti skrine alebo chladničky a nové dozadu. Používajte vzduchotesné nádoby, aby ste udržali otvorené potraviny v chladničke čerstvé a zaistite, aby boli balíčky zatvorené, a hmyz sa nedostal dovnútra.
5. Pochopte označovanie potravín
Je veľký rozdiel medzi dátumom minimálnej trvanlivosti a dátumom spotreby. Niekedy je jedlo bezpečné zjesť aj po dátume „minimálnej trvanlivosti“, zatiaľ čo dátum spotreby vám povie, kedy už konzumácia nie je bezpečná. Kontrolujte etikety potravín, či neobsahujú nezdravé zložky ako transmastné kyseliny a konzervačné látky, a vyhýbajte sa potravinám s pridaným cukrom alebo soľou.
6. Začnite v malom
Servírujte si menšie porcie doma alebo sa podeľte o veľké jedlá v reštauráciách.
7. Milujte svoje zvyšky
Ak nezjete všetko, čo si pripravíte, zmrazte to na neskôr alebo zvyšky použite ako prísadu do iného jedla. Namiesto vyhadzovania zvyškov ich kompostujte. Týmto spôsobom vraciate živiny späť do pôdy a znižujete svoju uhlíkovú stopu.
8. Nevyberajte len podľa vzhľadu
Nákup škaredého ovocia a zeleniny alebo používanie zvyškov pri príprave iného jedla sú dva dobré spôsoby, ako eliminovať stratu jedla a plytvanie.
9. Rešpektujte jedlo
Jedlo nás všetkých spája. Znovu sa spojte s jedlom tým, že poznáte proces, ktorý vedie k jeho výrobe. Prečítajte si o výrobe potravín a spoznajte svojich farmárov.
10. Podporujte lokálnych výrobcov potravín
Kúpou miestnych produktov podporujete rodinných farmárov a malé podniky vo vašej komunite. Pomáhate tiež bojovať proti znečisteniu tým, že skrátite doručovacie vzdialenosti pre nákladné autá a iné dopravné prostriedky.
11. Udržujte populácie rýb nad vodou
Jedzte radšej druhy rýb, ktorých je viac, ako napríklad makrela alebo sleď, ako tie, ktoré ohrozuje nadmerný výlov, ako je treska alebo tuniak. Kupujte ryby, ktoré boli ulovené alebo chované udržateľným spôsobom, napríklad ryby s environmentálnou značkou alebo certifikované ryby.
12. Používajte menej vody
Bez vody nedokážeme vyrobiť jedlo! Aj keď je dôležité, aby poľnohospodári používali na pestovanie potravín menej vody, zníženie plytvania potravinami tiež šetrí všetky vodné zdroje, ktoré boli použité na ich výrobu. Znížte príjem vody aj inými spôsobmi – opravte netesnosti alebo vypnite vodu počas čistenia zubov!
13. Udržujte našu pôdu a vodu čisté
Niektorý domáci odpad je potenciálne nebezpečný a nikdy by sa nemal vyhadzovať do bežného odpadkového koša. Batérie, farby, mobilné telefóny, lieky, chemikálie, hnojivá, pneumatiky, atramentové kazety a pod. môžu preniknúť do pôdy a spodnej vody a poškodiť prírodné zdroje, ktoré produkujú naše potraviny.
14. Jedzte viac strukovín a zeleniny
Raz týždenne skúste jesť jedlo založené na strukovinách alebo „starobylých“ obilninách, ako je quinoa.
15. Zdieľanie je starostlivé
Darujte jedlo, ktoré by ste inak vyhodili. Aplikácie môžu napríklad spojiť komunity susedov s miestnymi podnikmi, takže prebytočné jedlo môžu zdieľať medzi sebou a nevyhodiť ho.
29. septembra 2023 oslavujeme štvrtý Medzinárodný deň povedomia o plytvaní potravinami. Nie len v tento deň by sme si mali uvedomovať potrebu zmeny spôsobu, ako sa naše potraviny vyrábajú a konzumujú. Menej plytvať, lepšie jesť a osvojiť si udržateľný životný štýl sú kľúčom k vybudovaniu sveta bez hladu.
Zdroj foto: >Image by Freepik<