Nákladom na vykurovanie, ktoré v súčasnosti, vďaka rastúcim cenám elektriny a plynu, robia vrásky mnohým slovenským domácnostiam, sa vyhnúť nedá. Šikovnými rozhodnutiami si však celkovú sumu na faktúre môžeme aspoň mierne znížiť. Pozrite sa, či môžete realizovať niekoľko tipov nášho spotrebiteľského združenia. A majte pri tom na pamäti, že čím viac úsporných opatrení doma zavediete, tým väčšie úspory môžete dosiahnuť.
Aj malými krokmi sa dá ušetriť (aspoň) pár eur. Za pokus to určite stojí.
Z dlhodobého hľadiska je samozrejme najrozumnejšia energetická renovácia domácnosti, či už žijete v rodinnom alebo bytovom dome. To znamená výmena okien, fasáda, zateplenie obvodových stien a strechy, modernizácia alebo výmena vykurovacieho systému a nehospodárneho vykurovacieho zariadenia za modernejšie a s vyššou účinnosťou. Spoločnosť ochrany spotrebiteľov (S.O.S.) aktívne pracuje na tom, aby takéto investície boli dostupnejšie a dôveryhodnejšie, ale energiu môžete začať šetriť už dnes, keď zvážite nasledovné:
1. Nainštalujte si na radiátory termostatické ventily: Vďaka nim si môžete nastaviť požadovanú teplotu, a regulovať ju oveľa presnejšie, ako pri bežných radiátorových ventiloch. Po prvom nastavení fungujú automaticky a udržiavajú teplotu čo najrovnomernejšie (cez zabudované senzory). Správne namontované termostatické ventily na všetkých radiátoroch, v kombinácii s centrálne riadeným vykurovaním, ktoré prispôsobuje teplotu vykurovania vnútri podľa vonkajších teplôt, vám môžu ušetriť od 15 do 20% celkových nákladov na vykurovanie.
2. Zvážte inteligentný termostat: Pomocou neho si môžete nastaviť rozvrh vykurovania a vopred nastaviť teplotu v každej miestnosti. Vykurovanie si môžete nastaviť aj na diaľku a na diaľku ho zapnúť alebo vypnúť. Náklady na energie budú nižšie a komfort vyšší, keďže vykurovanie takto prispôsobíte svojmu životnému štýlu a návykom.
3. Upravte teplotu v miestnosti: Vo všeobecnosti platí, že ideálna teplota v obývačke je v zime 20 až 22 stupňov cez deň a 16 až 18 stupňov v noci. Nočný režim môžete nastaviť aj počas dňa v málo využívaných miestnostiach.
4. Obliekajte sa viac: Každý stupeň navyše znamená zvýšenie potreby tepla o šesť až osem percent. Pri súčasných cenách za vykurovanie sa určite oplatí obliecť viac. Vaše pohodlie tým nebude ohrozené.
5. Vzduch okolo radiátorov by mal voľne cirkulovať: Radiátory a iné ohrievače nezakrývajte nábytkom, závesmi či bielizňou na sušenie. Vzduch okolo nich musí voľne cirkulovať, v opačnom prípade môžu produkovať až o 20% menej tepla.
6. Vyčistite štrbiny v radiátoroch: Nečistoty a prach, ktoré sa hromadia medzi lamelami radiátora, môžu znížiť prenos tepla do miestnosti až o 30 percent.
7. Odvzdušňujte radiátory: Pravidelne kontrolujte, či sú radiátory rovnomerne ohrievané po celej ploche. Ak nie, treba ich odvzdušniť, pretože vzduch v systéme môže zvýšiť vaše náklady na vykurovanie až o 15%.
8. Využívajte teplo zimného slnka: Nielen letné slnko je horúce, svoju silu má slnko aj v zime. Počas slnečných dní vytiahnite žalúzie a roztiahnite závesy. Teplota v miestnosti vďaka tomu prirodzene stúpne. Keď slnko zapadne, najmä v noci, žalúzie zatiahnite, aby ste zabránili zbytočnému ochladzovaniu miestnosti.
9. Varte doma: Prípravou jedla v domácej kuchyni môžete ušetriť. Je to nielen lacnejšie ako stravovanie v reštauráciách, no teplo zo sporáka či rúry ohrieva aj kuchyňu. Po použití nechajte dvierka rúry otvorené, aby ste horúci vzduch využili aj ďalej, na ohriatie miestnosti.
10. Nezabudnite vetrať: Pravidelné a správne vetranie je nevyhnutné pre zdravie a prevenciu proti plesniam. Okná a dvere otvorte dokorán, nakrátko, dvakrát až trikrát denne, aby ste vytvorili prievan a vymenili všetok vnútorný vzduch.
V rámci projektu CLEAR-X bude S.O.S. na svojej webovej stránke pravidelne zverejňovať užitočné rady, ako šetriť energiou a ako využívať obnoviteľné zdroje energie. Nájdete ich aj v našom Spotrebiteľskom newsfiltri.