Pomarančová šťava obsahuje množstvo pre nás zdraviu prospešných látok, najmä vitamín C. Telu zároveň dodáva dostatočné množstvo cukru. Nemecká spotrebiteľská organizácia otestovala 100% pomarančové džúsy, z ktorých niektoré sa predávajú aj na Slovensku. Lepšie výsledky dosiahli priamo vylisované šťavy, výrobky z koncentrátu naopak zaostali.
Pomarančové šťavy sa tešia veľkej obľube, mnohí si 100% pomarančové šťavy vyberáme kvôli ich vysokému obsahu vitamínu C. Nemecká spotrebiteľská organizácia Stiftung Warentest nedávno otestovala 24 rôznych 100% džúsov. Väčšina z nich (17 výrobkov) bola vyrobená z koncentrátu. To znamená, že ide o džúsy, z ktorých sa najprv odparila voda a takýto koncentrát sa neskôr znovu zriedil vodou na pôvodnú úroveň. Ostatné šťavy boli priamo lisované a je potrebné ich skladovať v chlade.
Najlepšie džúsy sa chuťovo takmer vyrovnajú šťave, ktorú si doma sami vylisujete zo zrelých pomarančov. Viaceré výrobky však v chuti zaostávajú alebo neobsahovali dostatok vitamínu C.
Džúsy a globálne otepľovanie
Pomarančový džús, samozrejme, nie je regionálny produkt. Ak pochádza napríklad z Brazílie, jeho uhlíková stopa je dvakrát vyššia ako uhlíková stopa domáceho jablkového džúsu. Koncentrát má o niečo lepšiu ekologickú bilanciu ako priamo lisovaná šťava, pretože pri preprave váži menej.
Mnohé z testovaných džúsov predajcovia označujú tvrdením „ekologický a sociálne udržateľný“. V našich obchodoch sa možete stretnúť najmä s tromi nasledujúcimi logami:
Rainforest Alliance – V Brazílii je len približne 9% produkcie pomarančov certifikovaných podľa noriem tejto organizácie. Cieľom je pestovanie šetrné ku klíme, biodiverzite a ľudským právam. Pracovníci musia dostávať aspoň minimálnu mzdu, certifikáciu môžu zvyčajne dovoliť len veľké spoločnosti.
Fairtrade – Toto logo na certifikovaných šťavách z brazílskych plantáží zaručuje farmárom, väčšinou sú to drobní pestovatelia, minimálnu výkupnú cenu za ich úrodu. Dostávajú zároveň aj dotácie na iné účely, napríklad rôzne sociálne projekty.
Certifikácia EÚ pre ekologické poľnohospodárstvo – Šťavy s týmto označením musia byť vyrobené v súlade s právnymi normami EÚ pre ekologické poľnohospodárstvo. Napríklad syntetické chemické pesticídy sú zakázané. Nariadenie EÚ o ekologickom poľnohospodárstve však neobsahuje žiadne sociálne požiadavky.
Intenzita chuti lisovaných štiav pripomína čerstvé šťavy
Z hľadiska senzorického hodnotenia mali jasne navrch priamo lisované šťavy. Štyri z deviatich chutili dobre, päť dokonca veľmi dobre. Aj intenzita chuti sa blížila čerstvým šťavám, ktoré slúžili ako referenčná hodnota. Mali skutočne výraznú pomarančovú vôňu aj chuť. Príjemným prekvapením boli tiež výborné výsledky privátnych značiek obchodných reťazcov, ktoré podľa očakávania patrili medzi lacnejšie výrobky.
Koncentráty však estery, ktoré sú typické pre vôňu priamo lisovaných štiav, neobsahujú vôbec.
Šťavy s chlorečnanom
Koncentrované džúsy často obsahujú aj veľké množstvo chlorečnanov. Podľa výrobcov sa pomaranče spracovávajú priamo v mieste pestovania a zberu, a to je často kameňom úrazu. Pitná voda používaná na umývanie ovocia je v týchto krajinách zvyčajne chlórovaná. Z množstva iných džúsov, ktoré sa tiež spracúvajú v exotických krajinách, však vyplýva, že aj vysokému obsahu chlorečnanov sa možno bez problémov vyhnúť.
Šťavy bez vitamínu C
Jedným z kritérií kvality pomarančových džúsov je aj obsah vitamínu C alebo kyseliny askorbovej. Nemecká legislatíva napríklad vyžaduje minimálne 200 miligramov tejto látky na liter. Vitamín C sa rozkladá pomaly, preto by aj šťavy pred koncom trvanlivosti mali stále obsahovať dostatok kyseliny askorbovej.
Otrasné podmienky na plantážach
Viac ako polovica svetovej produkcie pomarančového džúsu pochádza z Brazílie. Brazílske citrusy boli aspoň čiastočne zastúpené v 21 z 26 testovaných džúsov. Médiá a mimovládne organizácie už roky upozorňujú na zlé podmienky na tamojších plantážach. Kritika sa týka mzdového dumpingu, aj samotných práv pracovníkov. Nemeckí kolegovia sa preto priamo do Brazílie vybrali na vlastné oči presvedčiť, ako to na plantážach vyzerá. Navštívili pestovateľov, zástupcov odborov, prokurátorov a pracovníkov ministerstva zodpovedných za kontrolu práce na plantážach. Žiaľ, kritika sa v mnohých prípadoch ukázala ako oprávnená.
– – –
Zdroj foto: >Image by freepik<