Hlavnou témou tohtoročného Dňa Zeme je „Planéta vs plasty“ a spája študentov, rodičov, obchodníkov, vlády, cirkvi, jednotlivcov i mimovládne organizácie v snahe dosiahnuť zníženie výroby plastov do roku 2040 o 60%. Cieľom organizácie EARTHDAY.ORG, ktorá Deň zeme každoročne na celej planéte organizuje, je tiež zvyšovanie povedomia verejnosti o škodách, ktoré plasty spôsobujú na zdraví ľudí, zvierat a celej biodiverzity, ďalší výskum a zverejnenie všetkých informácií o ich účinkoch.
Plasty predstavujú bezprostredný environmentálny problém, vážnu hrozbu pre ľudské zdravie i zmenu klímy. Rozpadajú sa na mikroplasty, do našich potravín a vodných zdrojov uvoľňujú toxické chemikálie a cirkulujú aj vo vzduchu, ktorý dýchame. V súčasnosti výroba plastov vzrástla na viac ako 380 miliónov ton ročne. Za posledných desať rokov sa ich vyrobilo viac, ako za celé 20. storočie a tento priemysel plánuje explozívny rozvoj aj v budúcnosti.
Organizátori tiež požadujú:
– rýchle vyradenie všetkých plastov na jedno použitie do roku 2030,
– zavedenie politík, ktoré zastavia výrobu a predaj tzv. „rýchlej módy“ a obrovského množstva plastov, ktoré sa pri tom produkuje a používa,
– a investície do inovatívnych technológií a materiálov na vybudovanie sveta bez plastov.
Plasty sa vyrábajú v znečisťujúcich zariadeniach, ktoré sa vždy nachádzajú v najchudobnejších štvrtiach. Niektoré sú pri spaľovaní smrteľné, iné môžu vyhladovať vtáky a zadusiť morské živočíchy. V každej fáze svojho životného cyklu, od ropného vrtu až po mestskú skládku, sú plasty nebezpečnou pohromou.
V minulom roku sa na celom svete vyrobilo viac ako 500 miliárd plastových tašiek, čo je až milión tašiek za minútu. Mnohé pritom majú životnosť niekoľko minút, no existujú ďalej aj sto rokov.
V roku 2022 sa len v USA predalo 100 miliárd plastových obalov na nápoje, čo je viac ako 300 fliaš na jedného obyvateľa. Na výrobu plastovej fľaše na vodu pritom treba až šesťkrát viac vody, ako obsahuje samotná fľaša.
V sektore rýchlej módy sa ročne vyrobí viac ako 100 miliárd kusov oblečenia. V súčasnosti nakupujeme o 60% viac oblečenia ako pred 15 rokmi, a každý kus používame o polovicu kratší čas.
Približne 85% odevov končí na skládkach alebo v spaľovniach, len 1% sa recykluje. Takmer 70% odevov sa vyrába z ropy, čo vedie k uvoľňovaniu nebezpečných mikro vlákien pri praní a dlhodobému znečisťovaniu skládok.
Viac o iniciatíve Planéta proti plastom sa dozviete na stránke Deň Zeme 2024.
Zdroj foto: >Image by wayhomestudio on Freepik<