Agresivita, sex i nenávistné prezývky. Test 16 herných aplikácií ukázal, že viaceré mobilné hry pre deti obsahujú škodlivý obsah. Spotrebiteľská organizácia Stiftung Warentest v detských hrách zistila zabíjanie, sexuálne scény aj používateľov s prezývkami „HeilAdolf“ alebo „Judenkiller88“.
Všetky testované herné aplikácie pritom boli schválené pre batoľatá, alebo deti od 6 až 12 rokov. Väčšina aplikácií bola bezplatná, no hráči si môžu za peniaze počas hry kúpiť virtuálne zbrane, oblečenie, mince, drahokamy či hviezdny prach. Poskytovatelia používajú aj rôzne triky, aby používateľov prinútili nakupovať viac. A voči takýmto mechanizmom sú zraniteľné najmä deti.
Pri všetkých 16 testovaných detských herných aplikáciách boli zistené závažné nedostatky v ochrane osobných údajov a podmienkach používania. Veľmi často sa v nich vyskytovalo násilie, nenávistný alebo sexuálny obsah, nedostatočné boli záruky aj pri snahe získať kontaktné údaje hrajúcich detí. Jedinou testovanou aplikáciou, ktorá nebola vyhodnotená ako úplne neprijateľná, bol Minecraft, pretože v porovnaní s ostatnými bolo jednoduchšie predchádzať problémom pomocou rodičovskej podpory alebo vhodných nastavení.
Väčšina pre deti nevhodného obsahu v testovaných aplikáciách nepochádzala od vývojárov, ale od iných hráčov, ktorí si v rámci aplikácií vytvárajú vlastné svety s agresívnymi či strašidelnými scénami a sexom. Úlohou poskytovateľa je chrániť maloletých pred takýmto správaním obmedzením prístupu alebo nastavením viacerých možností rodičovskej kontroly. Väčšina testovaných hier však bezpečnú úroveň ochrany neponúka. Poskytovatelia často vôbec nereagujú na signály o nenávistných avataroch, prezývkach či snahu kontaktovať hráčov osobne.
Prevádzkovatelia tiež maskujú skutočné výdavky fiktívnymi menami a lákajú hráčov na nákup virtuálnych predmetov, ktoré urýchľujú alebo skracujú čakanie na postup v hre. Obľúbené sú aj prvky ako koleso šťastia alebo loot boxy, pri ktorých hráč nevie, za čo vlastne platí. Niektorí odborníci to považujú za hazard, ktorý je u maloletých zakázaný.
A ako môžete pred týmito praktikami svoje deti ochrániť vy?
- Obmedzte sťahovanie aplikácií do mobilných zariadení.
- Zakážte nákupy v aplikáciách, a ak to nie je možné, vyžadujte heslo na ich schválenie.
- Neukladajte informácie o platbách do zariadenia.
- Obmedzte čas hrania a celkový čas strávený pri obrazovke, a povoľte len offline hranie, čím zabránite neželaným platbám aj nebezpečnému chatovaniu.
- Ak má každé dieťa v rodine mobilný telefón alebo tablet, všetky obmedzenia zaveďte na každom zariadení zvlášť. Použiť môžete aj rôzne iné nástroje rodičovskej kontroly alebo programy ponúkané online.
– – –
Zdroj foto: >Image by freepik<