Po Všech Svätých, kedy na cintorínoch vyprodukujeme more nepotrebného plastového odpadu, sú tu Vianoce, sviatky obžerstva a prebytku. Áno, aj ja mám rada Vianoce, no darčeky už nebalím do farebných, lesklých papierov a nepreväzujem ich umelými stužkami. Oveľa krajší sa mi zdá obal z normálnych novín, na ktorých potom ošúpem zemiaky na novoročný zemiakový šalát. Našťastie majú pre moje výstrelky moji blízki pochopenie, a dokonca už aj v niektorých zdravotníckych zariadeniach síce so zaťatými zubami, ale nakoniec prehryznú, že u nich radšej pobehujem bosá, v ponožkách, ako v tradičných v poslednom čase krikľavo belasých umelohmotných návlekoch.
Ak ste podobne šibnutí ako ja, a chcete si tieto Vianoce užiť ekologickejšie, mám pre vás dobrú správu. Už aj v Poprade máme obchod, kde vám ľudia našej krvnej skupiny pomôžu nakúpiť bez výčitiek svedomia a zbytočného odpadu.
V obchodíku Neobaluy na sídlisku Juh 3 nájdete trvanlivé potraviny, korenia, cestoviny, strukoviny, orechy, kávy, bylinky, múky či rôznu ryžu. Drogériu tu čapujú a predávajú len 90 až 100% prírodnú kozmetiku, bambusové slamky, ale napríklad aj odličovacie tampóny. Prineste si vlastný plastový, sklenený alebo papierový obal, pred nákupom ho odvážte, potom si naberte, koľko čoho chcete, a váhu obalu vám odrátajú. Ak máte nevyužitých plastových obalov viac, práve do tohto obchodu ich môžete priniesť a oni ich zadarmo ponúknu iným. Opakovaným používaním tých istých obalov sa tu nakupujúcim podarilo ušetriť len za dva mesiace až 50 papierových, 78 sklenených a 284 plastových nádob…
Už onedlho v Neobaluy možno nájdete aj čaj z kávových čerešní, sladkých plodov kávovníka s obsahom kofeínu či balzam na pery v papierových obaloch. A v rámci projektu Podtatranská debnička si tu zákazníci každý štvrtok môžu tiež vyzdvihnúť čerstvé ovocie, zeleninu a mliečne či mäsové výrobky od lokálnych výrobcov.
„V dopadoch na životné prostredie prekračujeme udržateľné hranice globálnych ekosystémov, náš životný štýl využíva obrovské plochy na výrobu krmív pre hospodárske zvieratá, Európa je závislá na dovoze krmív, ako je sója z Južnej Ameriky. Hovädzí dobytok produkuje obrovské množstvo metánu. Až štvrtina globálnych zmien je spojená s produkciou potravín,“ tvrdí Dana Kapitulčinová z Centra pre otázky životného prostredia UK. Základ našej stravy by podľa nej mal byť rastlinný, no čím sú ľudia bohatší, tým viac narastá spotreba mäsa, a pritom až tretinu jedla vraj vyhodíme.
Myslite na to, keď budete pripravovať klobásky do vianočnej kapustnice.