Obdarovať blízkych, priateľov, milované osoby kvetmi je krásne, no zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo sa v nich skrýva? Váš darček môže byť toxickejší ako si viete predstaviť. Na jar v Európe prirodzene rastie len málo kvetov, no obchody plné ich žiarivých farieb. Vyhnite sa im a zvoľte radšej bezpečnú alternatívu.
Na rozdiel od potravinárskej výroby neexistujú v Európe limity pre množstvo pesticídov v kvetoch. Ruže, ľalie, tulipány či gerbery tak môžu obsahovať vysoké dávky toxických látok.
Naši partneri z organizácie PAN Netherlands testovali 13 kytíc – tulipány, ruže a zmiešané kytice – v certifikovanom laboratóriu. Zvyšky pesticídov boli zistené vo všetkých kyticiach. Celkovo sa v nich našlo až 71 rôznych účinných látok, pričom 28 z nich (39%) je v EÚ zakázaných. Každá kytica obsahovala v priemere 25 toxických látok. Dve tretiny z nich predstavovali riziko pre pestovateľov kvetov, spotrebiteľov aj biodiverzitu.
Kvety dovážané z krajín s voľnejšími reguláciami bývajú najviac kontaminované pesticídmi. Často obsahujú látky, ktoré sú v EÚ zakázané, čo problém ešte zhoršuje. Ruže pochádzajú najmä z holandských skleníkov alebo z plantáží v Keni a Etiópii, kde sú silno ošetrované týmito nebezpečnými chemikáliami.
Zdravotné riziká toxických kvetov
Úplné dôsledky týchto „toxických bômb“ ešte nie sú známe, no viaceré vedecké štúdie spájajú pesticídy so závažnými ochoreniami, ako sú Parkinsonova a Alzheimerova choroba či ALS. V Holandsku viedli obavy z používania pesticídov k súdnym sporom – obyvatelia úspešne dosiahli zastavenie pestovania ľalií v ich blízkosti kvôli zdravotným rizikám.
Vo Francúzsku nedávno vzbudil pozornosť prípad kvetinárky, ktorej dcéra zomrela na dôsledky dlhodobého vystavenia pesticídom v kvetoch. Francúzska vláda rodine priznala kompenzáciu, čím sa opäť poukázalo na závažné zdravotné riziká spojené s manipuláciou s kontaminovanými kvetmi. Táto tragédia ešte viac posilnila výzvy na sprísnenie regulácií a zvýšenie zodpovednosti v tomto odvetví.
Kvety ako nebezpečné toxické bomby
V Európe je zakázané používať stovky pesticídov, pretože predstavujú vysoké riziko rakoviny, Parkinsonovej choroby, úhynu včiel, narušenia biodiverzity či znečistenia vôd a pôdy. Paradoxne sa však tieto nebezpečné látky stále vyrábajú a vyvážajú do krajín s voľnejšou legislatívou. Tam spôsobujú zdravotné problémy miestnym obyvateľom, no toxické látky sa k nám vracajú – nielen prostredníctvom ovocia a zeleniny, ale aj v kvetoch.
Na rozdiel od ovocia a zeleniny neexistujú pre kvety žiadne maximálne povolené limity pesticídov, čo znamená, že rezané kvety s vysokým obsahom pesticídov sa predávajú bez akejkoľvek regulácie.
Dôležité upozornenie
Nevhadzujte zvyšky darovaných kytíc do kompostu ani do biologického odpadu! Toxické látky by sa tak mohli vrátiť späť do prírody. Zvyšky kytíc patria do zmesového odpadu.
Odporúčame spotrebiteľom, mestám a inštitúciám, aby si vyberali ekologicky pestované sezónne kvety alebo iné alternatívne darčeky.
Pozor, na niektorých stránkach nájdete fair trade kvety, ktoré sú síce etické voči pracovníkom, ale nemusia byť bez pesticídov. Rovnako označenie „pestované v“ neznamená automaticky, že kvety neobsahujú pesticídy.
Poznámky:
[1] Kvety na Valentína: čistý vzhľad, no plné zakázaných jedov, tlačová správa PAN Netherlands, 12. februára 2025
[2] Zakažte ich, kým nevieme, že sú bezpečné: Holandských pestovateľov kvetov vyzývajú na zastavenie používania pesticídov
(The Guardian)
[3] Kvetinári – prehliadané obete pesticídov (Le Monde)
– – –
Ilustračné foto: Designed by Freepik
Čím viac registrácií, tým lepšia cena… Prihláste sa nezáväzne na www.spolocnenakupy.sk.