Európske inštitúcie dosiahli prelomovú dohodu o zásadnej revízii pravidiel EÚ týkajúcich sa bezpečnosti hračiek. Tento nový míľnik prispeje k vyššej bezpečnosti hračiek na trhu, a zodpovedným úradom poskytne nové nástroje na ochranu detí pred nebezpečnými výrobkami.

Rada a Európsky parlament dosiahli predbežnú dohodu o nariadení, ktoré aktualizuje bezpečnostné požiadavky hračiek predávaných na trhu EÚ. Touto  dohodou sa posilňujú už tak prísne bezpečnostné pravidlá hračiek, obchodníci z EÚ aj tretích krajín budú mať rovnaké povinnosti v zmysle existujúcich právnych predpisov, dohoda objasňuje pravidlá digitálneho pasu výrobkov EÚ, a zakazuje alebo obmedzuje aj použitie nebezpečných chemických látok.

Deti by tak pri hre viac nemali byť vystavené rakovinotvorným chemikáliám a endokrinným disruptorom. Na základe dosiahnutej dohody sa zakazujú kožné senzibilizátory a hračky ošetrené biocídnymi výrobkami (okrem hračiek, ktoré sa majú používať výlučne vonku). Biocídne výrobky sú látky používané na ochranu pred neželanými organizmami, ktoré sú škodlivé pre zdravie alebo životné prostredie alebo ktoré môžu poškodiť ľudské činnosti.

Dohodou sa tiež obmedzuje používanie konzervačných látok, a zakazuje sa aj používanie vonných alergénov v hračkách určených pre deti mladšie ako tri roky alebo v iných hračkách, ktoré si deti vkladajú do úst.

Digitálny pas, ktorý obsahuje bezpečnostné informácie, a orgány hraničnej kontroly ho môžu oskenovať pomocou nového informačného systému, bude povinný pre všetky hračky predávané v EÚ, aby sa zlepšila sledovateľnosť výrobkov a zvýšila efektivita dohľadu nad trhom a colné kontroly.

Pri posudzovaní bezpečnosti digitálne prepojených hračiek sa bude zohľadňovať aj psychické zdravie detí.

Spotrebiteľské organizácie tento nový míľnik v oblasti ochrany detí vítajú a oceňujú prácu tvorcov politík pri zabezpečovaní bezpečného hrania. Je nevyhnutné, aby sa deti hrali s hračkami, ktoré im neublížia fyzicky ani psychicky.

Hračky patria medzi najčastejšie hlásené kategórie výrobkov v európskom systéme varovania pred nebezpečnými produktmi. Tieto nové pravidlá EÚ sú na papieri silné – no dodržiavať ich musia najmä obchodníci. Nové požiadavky musia spĺňať aj hračky kúpené na online platformách. Výskumy našich kolegov zo zahraničných organizácií dokazujú, že mnoho hračiek napríklad z platformy Temu nie je bezpečných – a to sa musí zmeniť. Členské štáty teraz musia zabezpečiť dostatok zdrojov pre svoje kontrolné orgány, aby sa na trh dostávali len bezpečné hračky.

– – –

Ilustračné foto: freepik.com

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad