Na tieto dotácie sa skladáme všetci. Dotovanie energií bolo v uplynulých rokoch pre naše verejné financie veľkou záťažou a rozhodnutia vlád stáli štátny rozpočet miliardy eur. V prípade elektrickej energie ide navyše o umelé zastropovanie ceny na základe dohody štátu so Slovenskými elektrárňami, ktoré má byť bez akejkoľvek kompenzácie. No v trhovom hospodárstve takúto stratu vždy musí niekto zaplatiť. A spoluvlastníkom elektrární je štát, teda opäť – my všetci. Komu teda takáto štátna podpora vlastne pomáha?

Najviac z takýchto opatrení profitujú paradoxne bohatšie domácnosti, ktoré vďaka veľkým domom, vyhrievaným bazénom, technológiám a množstvu spotrebičov spotrebujú viac energie. Nejde teda o sociálne opatrenie.

Naopak, najchudobnejšie domácnosti v neskolaudovaných príbytkoch ani nemajú pripojenie k distribučnej sieti, a tak zastropované ceny nemôžu využiť. V prípade, ak chcú mať doma elektrinu, riešia to svojpomocne, dobýjaním batérií u osôb, ktoré im to za nejaký poplatok umožnia. Od štátu teda žiadnu pomoc na energie nedostanú, čo je voči tejto skupine obyvateľstva diskriminačné.

Plošným stropovaním či dotovaním cien navyše nevychovávame ľudí k energetickej efektívnosti, ktorá je pri súčasnom, kontinuálnom zvyšovaní spotreby elektriny, vzhľadom na technologický rozvoj, nevyhnutnou súčasťou nášho prežitia.

Plyn bude už len drahší

Ceny elektrickej energie na budúci rok klesnú aj vďaka zníženiu DPH z 20% na 19% , kým DPH plynu naopak porastie z 20% na 23%. Dotovaná cena plynu domácnosti nemotivuje k prechodu na efektívnejšie a zdravšie vykurovanie, ani na samovýrobu elektriny a teplej vody. Dotovanie teda nedáva žiadny ekonomický zmysel a v súčasnosti sa už považuje aj za neekologické. Plyn je fosílne palivo a de facto celú spotrebu musíme dovážať.

Hoci množstvo domácností na Slovensku stále kúri plynom, nemal by štát zvyšovanie ceny, vzhľadom na aktuálne dianie na trhu, kompenzovať plošne. Zvyšovanie by tiež malo byť postupné, nie šokové, a malo by opäť domácnosti viesť a motivovať šetriť a zbytočne neprekurovať.

Spoločnosť ochrany spotrebiteľov odporúča opatrenia a pomoc štátu sústrediť len na najzraniteľnejších. Špeciálne ceny elektriny a dotovaný plyn by mali byť len pre najchudobnejších.

Dotujme radšej zdravé alternatívy vykurovania

Rovnako dôležité je však paralelne motivovať aj tých, čo finančné zdroje majú, aby premýšľali o zdravších alternatívach vykurovania, ako sú napríklad tepelné čerpadlá. Pretože v súčasnosti, aj s distribučnými poplatkami, môže byť cena elektriny pre domácnosti s tepelnými čerpadlami stále vyššia ako pri elektrickom vykurovaní. Podľa cenníkov niektorých dodávateľov dnes domácnosti s tepelným čerpadlom platia aj vyššiu cenu elektriny na chod chladničky či pranie, ako domácnosti s elektrickým kúrením, resp. v určitom čase aj ako domácnosti s plynovým kotlom.

Cenová motivácia sa v prípade prechodu na tepelné čerpadlá ukázala ako veľmi efektívna metóda vo viacerých krajinách EÚ. Preto odporúčame vytvoriť aj na Slovensku špeciálnu tarifu pre tepelné čerpadlá, so zameraním na priemerné domácnosti so stanoveným maximálnym výkonom čerpadla. Podpora ekologických riešení v podobe tepelných čerpadiel môže byť zo strany štátu resp. samospráv poskytovaná napríklad aj úpravou niektorých zložiek ceny elektriny ako je DPH a rôzne poplatky, znížením DPH na kúpu tepelného čerpadla a jeho inštaláciu, či znížením alebo úplným odpustením miestnej dane z nehnuteľnosti, ktorá má tepelné čerpadlo.

Dobre fungujúci energetický trh, s regulačným rámcom orientovaným na spotrebiteľa, je tým najlepším spôsobom, ako zabezpečiť, aby z energetickej transformácie profitovali všetci spotrebitelia. Cenové signály v podobe zmien DPH či dotovaných cien energií majú spotrebiteľov upozorniť najmä na nedostatok zdrojov a vysoké náklady ich prepravy a distribúcie, stimulovať šetrenie energiami a vytvoriť dopyt po ekologických palivách.

Transparentné trhové cenové signály tiež posilňujú a poskytujú ochranu pred cenovými šokmi, povzbudzujú spotrebiteľov, aby boli aktívnymi účastníkmi trhu a spotrebu si nastavili flexibilne. Tento prístup pomáha znižovať celkové náklady systému, čo následne vedie k znižovaniu cien, ktoré spotrebitelia platia za svoju energiu. A práve túto pozitívnu finančnú spätnú väzbu je možné a potrebné navrhovanými opatreniami podporovať.

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad