V rámci projektu Zelená Slnečnica (september 2022-marec 2023) Spoločnosť ochrany spotrebiteľov vypracuje Štúdiu realizovateľnosti, ktorou na reálnom príklade bytového domu Slnečnica v Poprade preskúma a zmapuje bariéry a odporučí riešenia pre bytové domy, ako sa zapojiť do energetickej transformácie a začať aktívne využívať obnoviteľné zdroje energie.
„Táto Štúdia uskutočniteľnosti ako využívať obnoviteľné zdroje energie v bytových domoch bude obsahovať aj usmernenia ako myslieť „out-of-the-box“. Rozanalyzujeme administratívne, technické a finančné bariéry, ktorým bytové domy na Slovensku čelia na svojej ceste k obnoviteľným zdrojom energie, s odporúčaniami ako sa im vyhnúť alebo ich prekonať. V samostatnej správe zhodnotíme súčasný administratívny, legislatívny a technický status bytových domov a ich možnosti na vytváranie energetických komunít. Identifikujeme aj hlavných aktérov a možné priaznivé konštelácie pre ďalšie podobné občianske energetické projekty. Správa o projekte so zhrnutím a hlavnými výsledkami projektu bude na záver pripravená v slovenskom a anglickom jazyku,“ uviedla projektová koordinátorka Petra Čakovská.
Súčasná situácia na Slovensku
Na Slovensku bolo v roku 2021 oficiálne spočítaných celkovo viac ako 1 200 000 budov. Rodinné domy z toho tvoria 49,2% a v 45,9% ide o bytové domy. Podľa informácií Štátneho fondu rozvoja bývania bolo za posledných 25 rokov na Slovensku obnovených 70% bytových domov (zateplenie, výmena okien, strechy, elektro rozvodov, plynovodov alebo vodovodov, výťahov a rekonštrukcia spoločných priestorov), čo svedčí o pozitívnom prístupe domácností v bytových domoch k renováciám. No hoci sa toto číslo môže zdať vysoké, tieto renovácie boli vykonané ešte bez zohľadnenia súčasných cieľov na zníženie spotreby energie, množstva škodlivých emisií a/alebo výhod, ktoré prinášajú obnoviteľné zdroje energie.
Podľa štatistík Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry vlastníci a správcovia 16 100 bytových domov s viac ako 1,8 mil. obyvateľov sú rozhodujúcimi odberateľmi tepla a teplej vody vo všeobecnosti. Slovensko má jeden z najrozvinutejších systémov centrálneho vykurovania, ktorý nám závidia aj mnohé mestské aglomerácie v zahraničí. Jeho nevýhodou však je, že väčšina vonkajších systémov rozvodov tepla a kotlov s výkonom nad 10 MW má viac ako 20 rokov, čoho dôsledkom je ich nie veľmi dobrý technický stav.
Centrálne vykurovacie systémy boli celé desaťročia považované za jediné a najlepšie riešenie vykurovania bytových domov a sídlisk na Slovensku. No s príchodom energetickej krízy, vojny na Ukrajine a turbulenciami na trhu s plynom, v kombinácii so zastaranou infraštruktúrou, sú bytové domy čoraz častejšie ochotné zmeniť tento prístup a hľadajú možnosti ako ušetriť energiu a peniaze zvýšením svojej energetickej účinnosti a skvalitnením systémov vykurovania s nízkym využitím fosílnych palív.
Na Slovensku sme zaznamenali prvú vlnu odpájania bytových domov od centrálnych systémov vykurovania v posledných troch rokoch, pretože ceny plynu pre menších odberateľov boli nižšie. Po liberalizácii trhu sa však od januára 2022 ceny plynu pre bytové domy s vlastnými kotolňami zvýšili o 40%, čo spôsobilo, že vykurovanie vlastnými kotolňami bolo drahšie ako centrálne vykurovanie.
Po ďalšej zmene legislatívy v apríli 2022 slovenská vláda začala regulovať aj ceny plynu pre bytové domy s vlastnými kotolňami, takže dnes majú rovnaké ceny ako domácnosti. Čo opäť znamená, že bytové domy s vlastnými kotolňami môžu nakupovať plyn lacnejšie ako centrálni dodávatelia tepla.
Tento vývoj v praxi ilustruje, aké závislé a zraniteľné od politických rozhodnutí sú bytové domy na Slovensku. V jednej chvíli majú právne postavenie domácností, o pár mesiacov neskôr sú považované za podnikateľov s oveľa vyššími trhovými cenami. S energiou, ktorú by si dokázali vyrobiť sami prostredníctvom tepelných čerpadiel a fotovoltiky, by mohlo byť ich postavenie na energetickom trhu oveľa stabilnejšie, predvídateľnejšie a udržateľnejšie.
V rámci tohto projektu chce Spoločnosť ochrany spotrebiteľov v Štúdii uskutočniteľnosti zistiť a porovnať, či a za akých podmienok môže byť najlepším riešením tejto právnej neistoty, v kombinácii s nepredvídateľnými cenami plynu, práve využívanie obnoviteľných zdrojov energie v bytových domoch. Či s pomocou správne nastavených systémov financovania môže byť udržateľnou alternatívou aj pre domácnosti v bytových domoch, ktoré sa chcú zbaviť závislosti od ruského plynu alebo majú záujem vykurovať svoje domy nízko emisným spôsobom.
V súčasnosti môžu bytové domy zo Štátneho fondu rozvoja bývania čerpať úver s 0-2% úrokom len pri splnení niekoľkých zložitých podmienok a len na nákup a inštaláciu solárnych kolektorov alebo kotlov na biomasu.
Hlavným cieľom tejto štúdie je preto preveriť možnosti bytového domu Slnečnica v Poprade či a ako vybudovať vlastnú kotolňu s tepelnými čerpadlami na výrobu tepla pre 100 bytov v tomto dome. Elektrickú energiu na pohon tepelných čerpadiel by mohli vyrábať fotovoltické panely umiestnené na streche bytového domu. Tieto usmernenia majú tiež slúžiť ako manuál a zdroj informácií pre ďalšie bytové domy, ktoré uvažujú o takejto obnove. Jedným z výstupov projektu budú aj odporúčania pre slovenský Štátny fond rozvoja bývania a iné štátne podporné programy ako nastaviť kritériá a sprístupniť obnoviteľné zdroje energie aj bytovým domom a ich obyvateľom.
Štúdiu je realizovaná z finančnej podpory