Len čo zapnete počítač a pripojíte sa na internet, váš poskytovateľ internetu má hneď informáciu, na akú stránku ste vstúpili. Ak stránky nepoužívajú šifrovanie HTTPS a maily SSL/TLS, je vaša komunikácia pre kohokoľvek viditeľná.
Pri pripojení na bezplatnú sieť v kaviarni, hoteli či na letisku, je všetko, čo odvtedy na internete robíte, prístupné nielen poskytovateľovi internetu, ale aj ostatným používateľom, ktorí sú na wifi pripojení tiež. Všetci tiež vidia vaše heslá na mailové konto, cloud, chat či internet banking.
Majiteľ stránky, ktorú ste navštívili, vie podľa IP adresy identifikovať odkiaľ ste, či používate mobil, tablet alebo počítač, aký máte operačný systém, aký máte prehliadač a v počítači umiestni sledovací kód.
Pri prvom vstupe na stránku sa zobrazí informácia, že používa cookies, ktorú bez mihnutia oka odklikneme, a tým súhlasíme, že stránka o nás bude zbierať rôzne typy informácií.
Taký Google by bez sledovania používateľov vôbec neexistoval. Žije z reklamy a v zbere informácií o svojich používateľoch je skutočným majstrom. Vďaka tomu si zadávatelia reklamy môžu vybrať cieľové skupiny, ktorým sa bude zobrazovať ich reklama alebo relevantné odkazy.
Viete o tom, že Google číta aj vaše maily? Vďaka funkcii Smart Reply vám dokonca navrhne rôzne verzie odpovedí na prijatý e-mail. A aj sledovaním Youtube dávate Googlu o sebe veľmi podrobný obraz. Vie, čo sa vám páči, čo vyhľadávate, aké filmy, pesničky či videoblogy pozeráte.
Máte mobil s Androidom a v ňom nastavené Google konto, aby ste sa nemuseli trápiť so zálohovaním kontaktov a nainštalovaných aplikácií? Google tak navyše informujete aj o svojej polohe, navštívených stránkach a nainštalovaných aplikáciách. Vie, kedy chodíte spať a aké stránky navštevujete na dobrú noc.
No a Facebook to má ešte premakanejšie. Jednoducho si do profilu sami a dobrovoľne napíšete, ako sa voláte, koľko máte rokov, s kým ste rodina a čo vás zaujíma. Vaše lajky o vás povedia takmer všetko. Lajkujete fotky priateľov alebo videá? Všimli ste si, že príspevky niektorých známych sa vám už nezobrazujú? To Facebook sa tak rozhodol. Podľa vašich zvykov vie, čo vás zaujíma, a čo vám už ukazovať nemusí.
A zabudnúť nesmieme ani na Microsoft a systém Windows 10. Výhodou Microsoftu voči konkurentom je, že vôbec nemusíme používať Google, Facebook, Youtube či ísť na internet, pretože vie, čo píšete na klávesnici. A čo asi robí vaša kamera a mikrofón na notebooku, počítači, mobile, keď pracujete, zabávate sa?
Ešte stále si myslíte, že ste na internete anonymní a môžete si pozerať čokoľvek bez toho, aby o vás niekto iný popritom zbieral informácie? Drvivá väčšina spotrebiteľov si stále neuvedomuje, že produkty a služby ktoré im niekto ponúka grátis, v skutočnosti zadarmo nie sú. Platíme za ne veľmi vysokú daň vo forme straty svojho súkromia. Nedarujte sa lacno…
Pozrite si naše video #StopCommercialSurveillance, prečítajte viac konkrétnych rád v publikácii Ako bezpečne nakupovať na internete.