Solárne systémy plug&play sú drahšie ako klasické, majú podstatne dlhšiu finančnú návratnosť a podľa súčasných pravidiel sa nesmú jednoducho zapojiť do siete cez elektrickú zásuvku. Investujte radšej do klasického solárneho zariadenia s odborne vykonanou inštaláciou.
Možnosť sprevádzkovať solárny panel jednoduchým zapojením do siete je lákavá, najmä ak chcete byť nezávislí a ušetriť. Vysoké ceny elektriny zvýšili záujem o fotovoltiku, a je oveľa jednoduchšie objednať si panel na internete a poradiť si s tým aj bez odborníka. Jednoduchá inštalácia je pravdepodobne najväčšou výhodou týchto výrobkov. Panel umiestnite na strechu alebo stenu s potrebnou orientáciou a sklonom a jednoducho ho zapojíte do zásuvky.
Základný model solárnej stanice francúzskej značky Sunology má podľa výrobcu vyprodukovať 420-670 kWh za rok. Napríklad v Belgicku však možno s výkonom 400 W vyprodukovať iba 380 kWh za rok, upozornila spotrebiteľská organizácia Test-Achats. To zodpovedá necelým 11% ročnej spotreby priemernej belgickej rodiny. Pri sadzbe 0,35 eur/kWh a za predpokladu, že by sa všetka vyrobená elektrina okamžite spotrebovala, to znamená úsporu 140 eur ročne.
Obstarávacia cena solárneho zariadenia s panelom 400 Wp (Wp alebo watt-peak značí nominálny výkon solárneho panelu v ideálnych podmienkach) je 749 eur. To znamená zhruba 1870 eur/kWp, čo je o tretinu viac ako priemerná cena pri klasických zariadeniach, asi 1400 eur/kWp.
Pri použití panelu plug&play nemôže užívateľ počítať s platbou za vyrobenú elektrinu, respektíve s kompenzáciou pri nákupe elektriny. V prípade analógového elektromera vzniknú problémy s meraním. Okrem toho pravidlá pre používanie zariadenia na výrobu elektriny zapojeného do elektrickej siete vyžadujú prepojenie pevným káblom, teda nie iba cez zásuvku.