Zakrývanie nosa a úst patrí k našim hlavným zbraniam v boji pri šíreniu koronavírusu.
V súčasnosti pre občanov Slovenska platí povinnosť nosiť rúško na verejnosti. V exteriéri je povinné, ak nie je možné dodržať minimálne 2 metre odstup od cudzích osôb. Naďalej platí povinnosť nosiť rúška aj všade v interiéroch, mimo svojho bydliska, pre všetky osoby na území SR. Táto povinnosť platí aj v prípade nosenia výdychového respirátora, ktorý musí byť prekrytý rúškom. Namiesto rúška možno použiť šál alebo iné prostriedky, ktoré bránia šíreniu kvapôčiek do okolia
Zatiaľ čo doteraz sa chirurgické rúška na jedno použitie používali najmä v prostredí zdravotníckych zariadení, dnes ich vidieť doslova všade. Rýchlo tak rastie aj množstvo odpadu, a nie každý vie, ako použité rúško správne vyhodiť. Znehodnotené rúška tak bežne končia v triedených kontajneroch na papier, plast či dokonca len tak na zemi.
V súčasnosti platí, že jednorazové rúška nie sú bio rozložiteľné a jediný spôsob, ako sa ich zbaviť, je hodiť ich do zmiešaného odpadu. Okrem papiera, kovovej tyčinky a elastických gumičiek každé rúško obsahuje nezanedbateľné množstvo polypropylénu. Tento plast se rozkladá veľmi dlho, samotné jeho molekuly však nezmiznú nikdy. Môžu tak chemicky poškodiť pôdu aj vodu.
Ak sa maska dostane do vody, stáva sa pascou pre ryby a vtáky. Končia tiež v horách plastového odpadu, ktorý znečisťuje svetové oceány. Ich mikro častice sa potom okľukou môžu dostať aj na náš tanier.