Podľa výsledkov nového prieskumu z 8 krajín EÚ väčšina spotrebiteľov podporuje lepšie životné podmienky zvierat chovaných ako zdroj potravy a očakáva, že zákonodarcovia budú konať. BEUC a jej členovia vyzývajú Európsku komisiu, aby venovala pozornosť záujmom spotrebiteľov a splnila svoj záväzok týkajúci sa dobrých životných podmienok zvierat.
Prieskum ukázal, že:
- Takmer 9 z 10 spotrebiteľov podporuje nové zákony na zlepšenie životných podmienok chovaných zvierat v EÚ, ako je väčší životný priestor a zákaz klietkových systémov a mrzačenia.
- Spotrebitelia chcú o tom, ako sa hospodárske zvieratá chovajú, vedieť viac, a potrebujú dôveryhodné označovanie.
- Proces skvalitňovania životných podmienok hospodárskych zvierat musí byť spravodlivý voči poľnohospodárom aj spotrebiteľom.
Monique Goyens, generálna riaditeľka Európskej spotrebiteľskej organizácie BEUC, uviedla: „Vzhľadom na to, že 9 z 10 spotrebiteľov podporuje nové zákony pre lepšie životné podmienky zvierat, náš prieskum potvrdzuje, že spôsob, akým zaobchádzame so zvieratami chovanými na konzumáciu, je pre ľudí dôležitý. Je najvyšší čas, aby Európska komisia splnila svoje sľuby o revízii právnych predpisov EÚ o dobrých životných podmienkach hospodárskych zvierat.“
Rovnako ako v prípade vajec, by 3 zo 4 spotrebiteľov uvítali informácie, ako boli zvieratá chované na mäso a mliečne výrobky, pretože majú pocit, že toho nevedia dosť. Na druhej strane, len máloktorý spotrebiteľ verí tvrdeniam firiem ako dobre sa o zvieratá starajú. Priemysel by si preto mal dvakrát rozmyslieť, kým sa pustí do greenwashingu, tentokrát s dôrazom na „dobré životné podmienky zvierat“, pretože to môže na dlhú dobu poškodiť reputáciu ich značiek.
Pri prechode na vyššie normy v oblasti dobrých životných podmienok zvierat musia EÚ a národné vlády zabezpečiť, aby sa náklady na tento prechod spravodlivo rozdelili v rámci celého reťazca, a neznášali ich len spotrebitelia či farmári. Väčšina spotrebiteľov si želala, aby EÚ financovala farmárom postupy zlepšovania životných podmienok zvierat, a súhlasila s tým, aby dovoz potravín prebiehal podľa rovnakých pravidiel.
Väčšina Európanov konzumuje nadmerné množstvo mäso, no strava zložená z menšieho množstva kvalitnejších živočíšnych produktov by prospela nielen zdraviu spotrebiteľov, ale aj klíme a zvieratám. Zdravšie jedlo však pre spotrebiteľov musí byť jednoduchou voľbou. Priemysel, maloobchodníci a sektor stravovacích služieb by spotrebiteľom mali poskytnúť širšiu škálu cenovo dostupných a zdravých rastlinných možností.
Ďalšie zistenia prieskumu:
Lepšie označovanie: 3 zo 4 spotrebiteľov (72 %) si želajú, aby sa metóda označovania výroby rozšírila aj na iné výrobky ako vajcia.
Nedostatok vedomostí: Viac ako 6 z 10 spotrebiteľov (72 %) má pocit, že o postupoch v oblasti dobrých životných podmienok zvierat nevie dosť. Testy potvrdili, že majú tendenciu ich nadhodnocovať alebo naopak podceniť.
Podpora poľnohospodárov: Spotrebitelia súhlasia s tým (78 %), že dovoz živočíšnych produktov by mal podliehať rovnakým pravidlám dobrých životných podmienok ako produkty vyrobené v EÚ. Veľká väčšina (74 %) by si želala, aby EÚ poskytla poľnohospodárom finančné prostriedky na implementáciu prísnejších noriem v oblasti skvalitňovania lepších životných podmienok zvierat.
„Nie“ greenwashingu o „dobrých životných podmienok zvierat“: Spotrebitelia nedôverujú tvrdeniam spoločností o dobrých životných podmienkach zvierat a 84% by na tento druh greenwashingu reagovalo negatívne.
Potrebná finančná podpora: 7 z 10 spotrebiteľov ochotne zaplatí viac za vyššie normy v oblasti dobrých životných podmienok zvierat. No kým veľká väčšina spotrebiteľov považuje za dôležité zlepšiť normy v oblasti dobrých životných podmienok zvierat, EÚ a národné vlády musia zabezpečiť, aby sa náklady na tento prechod spravodlivo rozdelili a neznášali ich len spotrebitelia.
Zdroj foto: >BEUC<