Termodynamický ohrievač vody spotrebuje tri až štyrikrát menej energie ako klasický elektrický kotol. Návratnosť investície je tak pomerne rýchla. Termodynamické ohrievače vody sú čoraz populárnejšie. Princíp ich fungovania je jednoduchý a dômyselný zároveň – na ohrev vody využívajú teplo z okolitého prostredia, teda z okolitého vzduchu.
Belgická spotrebiteľská organizácia Test-Achats zistila, že účinnosť termodynamického ohrievača je tri až štyrikrát vyššia ako pri klasickom elektrokotle a prevádzkové náklady sú teda tri až štyrikrát nižšie (300–650 wattov oproti 1800–2000 wattom).
Keď elektrickým bojlerom spotrebujete napríklad 2 000 kWh za rok, s termodynamickým prístrojom to bude len 600 kWh ročne.
Tepelné čerpadlo termodynamického ohrievača dokáže zohriať vodu na 55 °C. Pri ohreve na vyššiu teplotu, napríklad, keď potrebujete vodu ohriať rýchlo alebo jej mať viac naraz, dochádza k vyššej spotrebe energie a celková účinnosť ohrievača sa znižuje.
Vyššia teplota počas dňa zvyšuje aj výkon termodynamického ohrievača. Ak je navyše prepojený so solárnymi panelmi, úspora je ešte vyššia. Ohrievač nastavený na čas medzi 10:00 a 15:00 tak v lete pokryje väčšinu spotreby celej domácnosti.