Je tu jar! Keď po dlhej zimnej prestávke všetko kvitne a vtáky čvirikajú, túžime aj svoj domov poriadne vyčistiť a “vyblýskať”. Pojmite tohtoročné jarné upratovanie viac ekologicky…

Používame rôzne prípravky na umývanie riadu, pracie prášky, viacúčelové či dezinfekčné čistiace prostriedky a tablety… No štandardné čistiace prostriedky nie sú také zdravé, ako by sme si možno mysleli. Väčšina z nich obsahuje prísady, ktoré môžu škodiť nielen životnému prostrediu, ale aj ľudskému zdraviu. Problémové látky sa dostávajú do podzemných vôd, znečisťujú rieky a dokonca môžu skončiť na našich tanieroch a v pohároch. Navyše je ťažké orientovať sa v ekologických logách a označeniach predajcov a nestať sa obeťou greenwashingu.

Riešenie existuje. Tohto roku si na upratovanie vyberte len čistiace prostriedky označené logom Ecolabel z nasledujúcich dôvodov:

1. Šetrite energiu (a peniaze) – Čistiace prostriedky so značkou Ecolabel sú účinné pri nízkych teplotách, šetria teda energiu i naše peniaze. Napríklad takto označené pracie prostriedky sú podľa testov najúčinnejšie pri teplote 30 ° C. Detergenty s touto environmentálnou značkou sú vysoko koncentrované, to znamená, že požadovaný efekt dosiahnete už s malým množstvom. Ak dodržíte odporúčané dávkovanie, pomôžu vám tieto čistiace prostriedky znížiť aj tzv. uhlíkovú stopu a finančný rozpočet na upratovanie.

2. Chráňte svoje zdravie – Detergenty označené environmentálnou značkou Ecolabel vo všeobecnosti, v porovnaní so štandardnými čistiacimi prostriedkami, obsahujú menej problematické chemikálie. Napríklad použitie látok, ktoré môžu spôsobiť rakovinu, zmeniť DNA alebo ovplyvniť plodnosť je v produktoch označených Ecolabel na rozdiel od štandardných prostriedkov prísne zakázané[1]. Alergény, vône a konzervanty, škodlivé pre životné prostredie i naše zdravie, sú pri týchto produktoch tiež vo veľkej miere obmedzené a tie najproblematickejšie úplne zakázané.

3. Pomôžte životnému prostrediu – Označenie Ecolabel získajú len produkty netoxické pre vodné organizmy a tieto prostriedky musia byť navyše aj biologicky odbúrateľné. Preto nesmú obsahovať fosfáty spôsobujúce prehnané bujnenie rias, ktoré ohrozuje ostatný život vo vodnom prostredí a znižuje hladinu kyslíka vo vode. Okrem toho označenie Ecolabel vylučuje aj použitie dezinfekčných prostriedkov, ktoré môžu zvyšovať odolnosť baktérií.

4. Obmedzte použitie plastov – Európania každoročne vyprodukujú viac ako 25,8 miliónov ton plastového odpadu, zrecyklujeme však len 30%. Obaly detergentov s Ecolabel sú znova použiteľné, výrobcovia uprednostňujú recyklovaný a recyklovateľný materiál, používajú menej plastov ako bežné obaly a podporujú opakované plnenie nádob. Výrobky s touto environmentálnou značkou navyše nesmú obsahovať mikroplasty, malé toxické časti plastov, ktoré končia v rybách, kôrovcoch a planktóne. Zatiaľ čo EÚ o obmedzení použitia mikroplastov v čistiacich a iných výrobkoch ešte len uvažuje, Ecolabel je už dnes o krok vpred.

5. Vyhnite sa zavádzajúcim označeniam – Na rozdiel od mnohých samozvaných tzv. ekologických symbolov a log, ktoré nachádzame na výrobkoch, kvet Ecolabel je garanciou zdravých čistiacich prostriedkov šetrných k životnému prostrediu. Výrobcovia musia spĺňať veľmi prísne podmienky, ak chcú toto označenie získať [2]. Testy dokazujú, že pracie prostriedky s touto ekoznačkou fungujú rovnako efektívne ako tie bežné.

Tak čo, presvedčili sme vás? Čistiace prostriedky označené značkou Ekolabel ľahko nájdete na pultoch obchodov. V septembri 2017 bolo v celej EÚ registrovaných približne 5 300 takýchto čistiacich prostriedkov.

Ecolabel je však viac ako len logo. Už takmer 30 rokov odmeňuje spotrebiteľsky najpriateľskejšie produkty ako sú papierové vreckovky, farby, sprchové gély a v súčasnosti už aj obuv, počítače či hotely! Poobzerajte sa po logu s kvetom zakaždým, keď nakupujete.

Prečítajte si tiež: Eco logá: Ktorým môžeme dôverovať alebo Chceli by ste tohto roku dovolenkovať ekologickejšie? Tu je päť dôvodov, prečo sa oplatí ubytovať v “zelenom” hoteli

Viac informácií nájdete v tomto informačnom liste.

—————————————————————————————————————————————-

[1] Non-ecolabelled detergents may include triclosan (suspected of interfering with human hormones[1]), nanosilver (linked to neurological disorders), or substances that release formaldehyde (suspected of causing cancer, allergies and asthma).

[2] The EU and Member States in cooperation with industry, environmental NGOs and consumer organisations define the Ecolabel criteria and revise them every four years.

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad