V roku 2022 Vedecký výbor pre bezpečnosť spotrebiteľov (SCCS) dospel k záveru, že 4-MBC môže pôsobiť ako endokrinný disruptor s účinkami na štítnu žľazu aj estrogénový systém. Na základe dostupných informácií výbor nevylúčil ani potenciálnu genotoxicitu, čo naznačuje, že ďalšie používanie 4-MBC v kozmetike predstavuje riziko pre zdravie spotrebiteľov.

Priemysel v reakcii požiadal o odloženie rozhodnutia o zákaze 4-MBC až do získania nových údajov o bezpečnosti o tri roky. Túto žiadosť však Komisia zamietla, a 4-MBC tak bude v kozmetických výrobkoch zakázaný od 1. mája 2025.

EÚ obmedzuje aj používanie ďalších potenciálnych endokrinných disruptorov triklozanu, triklobanu, genisteínu, daidzeínu a kyseliny kojovej v kozmetike (nejde však o zákaz, keďže SCCS dospel k záveru, že používanie týchto zložiek je za obmedzených podmienok bezpečné).

Zavádzajú sa aj nové koncentračné limity pre zložky súvisiace s vitamínom A (retinol, retinil acetát, retinil palmitát), spolu s povinnosťou uvádzať na etikete aj upozornenie pre spotrebiteľov, ktorí už vitamín A prijímajú z potravín a potravinových doplnkov, o možnej nadmernej expozícii pri používaní týchto zlúčenín. Upozornenie musí znieť: „Obsahuje vitamín A. Pred použitím zvážte svoj denný príjem.“

Nariadenie Komisie si môžete prečítať tu a je dostupné vo všetkých jazykoch EÚ.

Zdroj foto: >BEUC<

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad