Viete, že za dostatočnú teplotu sa v obývačke všeobecne považuje 20˚C a v spálni nám stačí 17-18˚C? Vhodným nastavením rôznych teplôt počas dňa za pomoci termostatov možno ušetriť až 20% energie potrebnej na vykurovanie. Zima už klope na dvere, preto sme pre vás pripravili zopár rád ako hospodáriť s teplom doma úspornejšie.
Vo všeobecnosti nás doma najviac stojí kúrenie a ohrev teplej vody. Aby ste teplo v miestnostiach udržali čo najdlhšie, pri nastavovaní vykurovania používajte termostat a časovač. Kúrenie a ohrev vody nastavte len na čas, kedy je to potrebné, napr. aby sa zapli ráno, 30 minút pred tým ako vstávate, a vypli pred vašim odchodom z domu.
Ohrev vody nastavte v rozmedzí od 40°C do 60°C (v závislosti od veľkosti zásobníka a počtu osôb v domácnosti). Tu platí pravidlo – čím vyššia teplota vody, tým vyššie náklady a tepelné straty.
Vetrajte krátko a intenzívne. K veľkým tepelným únikom dochádza, keď je celý deň otvorená vetračka.
Tepelnému úniku zabránia aj kvalitné okná s viacpočetnými sklami a zateplenie fasády. Finančné náklady by sa vám z dlhodobého hľadiska rádovo desiatich až dvadsiatich rokoch mali vrátiť.
Počas dňa nechajte dovnútra svietiť slnko, aby sa miestnosť vyhriala.
Podvečer zaťahujte závesy, aby teplo neunikalo cez okná.
Utesnite medzery okolo okien a dverí, aby neprepúšťali studený vzduch dnu a teplý vzduch von.
V miestnostiach, ktoré nepoužívate, či už dlhodobo alebo krátkodobo (v priebehu dňa) nastavte požadovanú teplotu maximálne o 5°C nižšie ako je teplota používaných miestností. V prípade podchladenia stien môže dôjsť k zníženiu ich tepelno-izolačných vlastností a následné opätovné vykúrenie je energeticky neefektívne.
Udržujte radiátory a ohrievače čisté a odkryté, aby teplý vzduch mohol prúdiť. Závesy dajte za radiátory, aby ste stratu tepla minimalizovali. Neblokujte radiátory nábytkom ani inými predmetmi. Hlavne v bytoch, kde sú na radiátoroch pomerové merače tepla, takéto prekrytie znamená chladnejší byt a vyššie náklady na kúrenie, pretože merač tepla nameria viac, no teplo sa do miestnosti nedostane. K únikom tepla dochádza aj keď radiátory nie sú odvzdušnené.
Za radiátory umiestnite radiátorovú fóliu, teplo sa vďaka nej vráti do miestnosti, a neunikne von.
Na priehľadné kľúčové dierky na dverách pripevnite kryty.
Na zvyšovanie povedomia o dôležitosti energetickej účinnosti a s ňou súvisiacich opatrení proti energetickej chudobe sa zameriava medzinárodný projekt STEP, financovaný programom EÚ Horizon 2020, ktorý Spoločnosť ochrany spotrebiteľov realizuje v spolupráci s partnermi naprieč EÚ.