MOBILITA
Väčšina našich automobilov jazdí na pohonné hmoty na báze olejov, čo robí šoférovanie stále drahším a škodlivejším pre kvalitu ovzdušia a životné prostredie. CO2 emisie z áut priamo súvisia so spotrebou paliva – každé 1% zníženia CO2 emisií sa rovná 1% zníženia spotreby paliva. Problém je, že redukciu emisií CO2 je často možné dosiahnuť len v laboratórnych podmienkach, nie reálne na cestách. EÚ v súčasnosti schválila nové ciele zníženia emisií pre rok 2020 (new reduction targets for the 2020s). Je teraz na národných autoritách, aby zabezpečili, aby k zníženiu emisií došlo na cestách, pre dobro životného prostredia i peňaženiek spotrebiteľov.

PRACOVNÉ OBLASTI
Informácie poskytnuté na mieste predaja môžu kupujúceho motivovať, aby si vybral úspornejšie vozidlo. Jednotný systém označovania áut štítkom o množstve emisií, ktoré produkujú, pre celú EÚ by spotrebiteľov zasa motivoval žiadať ekologickejšie možnosti ako napríklad elektrické autá či hybridy. Aby však spotrebitelia mohli z týchto technológií vyťažiť maximum, musia národné vlády zabezpečiť prístupnú a ľahko použiteľnú nabíjaciu infraštruktúru.
Ďalší vývoj automobilového priemyslu otvára nové výzvy spotrebiteľskej politiky. Stále častejšie zákazy dieselových áut v centrách miest vyžadujú pozornosť legislatívcov. Nové inovácie ako rastúca automatizácia a funkcie pripojené na internet nastoľujú nový súbor otázok týkajúcich sa zodpovednosti za škodu, bezpečnosti, ochrany osobných údajov, férovej konkurencie a pod.
Články
Uvažujete o tepelnom čerpadle? Výhodné ponuky pre majiteľov rodinných domov sú pripravené
Spoločnosť ochrany spotrebiteľov organizuje skupinový nákup kvalitných tepelných čerpadiel vzduch – voda. Majitelia rodinných domov, ktorí majú o...
Nové pravidlá EÚ zabezpečia bezpečnejšie hračky pre deti
Európske inštitúcie dosiahli prelomovú dohodu o zásadnej revízii pravidiel EÚ týkajúcich sa bezpečnosti hračiek. Tento nový míľnik prispeje k vyššej...
Teplotný komfort v dome môžu znižovať staršie okná i nezateplené podkrovie
Prišla jar a to je spravidla obdobie, keď bilancujeme a plánujeme úpravy v dome na nasledujúci rok. Ako ste sa doma cítili? Objavili sa plesne,...
Naše ciele
- Zlepšovať udržateľnosť výrobkov prostredníctvom znižovania ich vplyvu na životné prostredie.
- Vytvoriť spotrebiteľom podmienky, aby si mohli informovane vyberať udržateľné výrobky označené nezávislými a overiteľnými značkami a logami (napríklad Ecolabel). Neudržateľné produkty by mali byť z trhu stiahnuté.
- Znížiť karbónovú stopu v sektore dopravy v Európe tak, aby spotrebitelia benefitovali z lepšej informovanosti a zníženia cien.