Koncom minulého roka spoločnosť Toy Industries of Europe (TIE) kúpila 19 hračiek z online trhoviska TEMU.com. Žiadna z nich nespĺňala právne požiadavky EÚ a 18 dokonca pre deti predstavovalo skutočné bezpečnostné riziko.
TEMU je nákupná online aplikácia, ktorej popularita za posledné dva roky výrazne vzrástla. Jej čínska materská spoločnosť PDD Holdings nezverejňuje údaje o trhu, no v EÚ popularita TEMU prudko rastie. Je to najobľúbenejšia aplikácia na trhu v Španielsku a najsťahovanejšia aplikácia (okrem hier) v Poľsku. Zákazníkom umožňuje nakupovať od predajcov mimo EÚ, najmä z Číny.
TIE sa rozhodla hračky nakúpiť po rastúcich obavách svojich členov. Následne ich poslali do nezávislého akreditovaného laboratória a otestovali podľa pravidiel EÚ o bezpečnosti hračiek. Zistenia sú alarmujúce:
- Žiadna z hračiek nie je v súlade s legislatívou EÚ, čo znamená, že by sa v rámci EÚ vôbec nemali predávať;
- 18 z 19 hračiek nespĺňa normu bezpečnosti hračiek EN 71-1 alebo EN 71-3, a preto predstavuje pre deti riziko. Hra s nimi môže byť nebezpečná, pretože hrozí porezanie, udusenie, uškrtenie, prepichnutie či chemické nebezpečenstvo. Napríklad hrkálka s dúhovou stuhou pre bábätká má na kovových zvončekoch ostré hrany, ktorými by sa deti mohli porezať a jej malé časti by mohli spôsobiť zadusenie. A napríklad migrácia bóru z jednej súpravy bola 11-krát vyššia ako je zákonný limit pre hračky;
- 18 z 19 hračiek nemalo adresu v EÚ, čo je požiadavka podľa nariadenia EÚ o dohľade nad trhom a súlade výrobkov.
TEMU po zisteniach TIE prijali opatrenia a hračky sa už na ich platforme nedajú nájsť. Na každú nebezpečnú hračku identifikovanú na platforme však existuje nespočetné množstvo ďalších, ktoré sa nenašli, a sú v rukách spotrebiteľov v celej EÚ.
Výsledky najnovšieho prieskumu potvrdzujú aj výsledky testu TIE z roku 2020, keď hračky nakúpili prostredníctvom štyroch rôznych online trhovísk. Problémom sú najmä predajcovia tretích strán, ktorí nemôžu niesť zodpovednosť za bezpečnosť hračky (v tomto prípade 19 z 19 hračiek). Právny rámec EÚ túto situáciu nepokrýva. Nedávne legislatívne zmeny, ako je zákon o digitálnych službách, môžu viesť k lepšiemu presadzovaniu právnych predpisov voči predajcom v EÚ, no opäť nedokážu pokryť medzeru a postihnúť predajcov aj mimo EÚ. V prípade hračiek, kde je ohrozený najzraniteľnejší spotrebiteľ a pravidlá sú prísnejšie ako pre iné výrobky, môže nové nariadenie o bezpečnosti hračiek túto právnu medzeru odstrániť. Európski spotrebitelia však potrebujú najmä proaktívny prístup samotných online platforiem, aby na svoje trhy nepúšťali nezodpovedných obchodníkov.
Požadované zmeny:
- Ak neexistuje žiadny hospodársky subjekt so sídlom v EÚ, za bezpečnosť hračky by mal zodpovedať prevádzkovateľ online trhoviska.
- Orgány trhového dohľadu by sa mali zamerať na tento druh dovozu a s pomocou dostatočných zdrojov na efektívnu prácu kontrovať malé zásielky nízkej hodnoty, keďže často ide o typy balíkov, ktoré kontrolám unikajú.
- Vnútroštátne orgány by mali urýchlene preskúmať, ako môžu využiť existujúce pravidlá na blokovanie webových stránok, ktoré nepretržite umožňujú predaj nebezpečných výrobkov.
- Riadne presadzovanie ustanovení zákona o digitálnych službách týkajúce sa vysledovateľnosti obchodníkov – online platformy overujú, či sú informácie poskytnuté uvedenými obchodníkmi presné.