K letu neodmysliteľne patrí cestovanie a veľa Európanov si ho vychutnáva naplno. Viete ale, čo robiť, ak vaše plány prekazia nečakané problémy? Čo keď budete potrebovať rýchlu zdravotnú pomoc, zrušia vám let, alebo stratíte pas? Európska únia prijala niekoľko predpisov, ktorých cieľom je život cestovateľov v Európe čo najviac uľahčiť. Pripomenieme vám, na čo by ste mali myslieť pred každou cestou.
Stali ste sa účastníkmi dopravnej nehody, ocitli ste sa pri požiari, alebo ste obeťou či svedkom zločinu a potrebujete privolať pomoc?
V celej Európskej únii môžete zavolať na bezplatnú tiesňovú linku 112. Dovoláte sa na ňu 24 hodín denne z telefónnych automatov, pevných liniek i mobilných telefónov. Linka funguje i v niektorých krajinách mimo EÚ. Na cesty si pre prípad núdze nezabudnite vziať svoj európsky preukaz zdravotného poistenia (EHIC), ktorý vám zadarmo vystaví vaša zdravotná poisťovňa.
Tento preukaz vám zaručuje prístup k akútnej zdravotnej starostlivosti za rovnakých podmienok a za rovnakú cenu (v niektorých krajinách bez poplatkov), ako majú občania poistení v krajine vášho pobytu. Preukaz platí vo všetkých 28 členských krajinách EÚ, ako aj na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku a vo Švajčiarsku.
Čo robiť v prípade, keď vaše lietadlo, autobus alebo loď mešká, alebo je cesta úplne zrušená? Nezabúdajte, že ako cestujúci máte práva vyplývajúce z predpisov EÚ. V prípade veľkého meškania (1-5 hodín, v závislosti od druhu dopravy), zrušenia spoja, alebo neumožnenia nástupu na palubu máte nárok na náhradu, presmerovanie alebo zmenu rezervácie. Dopravcovia sú vám pri čakaní na oneskorené spoje povinní poskytnúť občerstvenie alebo dočasné ubytovanie.
V prípade, že by ste sa dostali do problémov s políciou, stratili svoj pas, alebo by ste potrebovali inú konzulárnu pomoc neváhajte sa obrátiť na slovenské veľvyslanectvo. Ak cestujete do krajín, kde Slovensko nemá svoje zastupiteľstvo, o pomoc môžete požiadať konzulát alebo ambasádu ktorejkoľvek inej krajiny EÚ. Tie sú povinné pomôcť vám za rovnakých podmienok ako ich vlastným štátnym príslušníkom.
V neposlednom rade, váš mobilný telefón môžete bez obáv nechať zapnutý. Od 1. júla 2014 si totiž môžete vychutnávať lacnejšie roamingové hovory a prenosy dát. A o necelé dva roky, čiže od 15. júna 2017, vás bude dovolenkové telefonovanie, posielanie SMS a surfovanie na internete stáť toľko isto ako doma. Vyplýva to z neformálnej dohody, ku ktorej 30. júna dospeli Parlament spoločne s Radou.
Viac na www.europskyparlament.sk.