Robia potraviny rádioaktívnymi? Oberajú potraviny o nutričnú hodnotu? Uvoľňujú žiarenie, ktoré spôsobuje choroby? Mýtov o mikrovlnkách je veľa, preto sa pokúsime odstrániť pochybnosti.
Na rozmrazovanie, ohrievanie, varenie a grilovanie sa v našich kuchyniach etablovala aj mikrovlnka. No pochybnosti o jej negatívnom vplyve na potraviny a zdravie kolujú naďalej. V niektorých prípadoch je dokonca spochybnená aj ich bezpečnosť.
Povedať, že tieto „pece“ robia potraviny rádioaktívnymi alebo prinajmenšom chudobnejšími na živiny, že spôsobujú vznik nádorov alebo z nich uniká žiarenie, je nezmysel. Poďme k faktom. Mikrovlnné rúry nie sú rádioaktívne. Pracujú s elektromagnetickými vinami ako aj rádio. Práve objav rádiových vĺn v 20-tych rokoch 20. storočia umožnil aj vývoj týchto zariadení.
Elektromagnetické vlny prenikajú do jedla a spôsobujú miešanie molekúl vody. Táto energia sa premieňa na teplo, ktoré jedlo absorbuje. Aj preto môžu byť potraviny s vysokým obsahom vody, ako je čerstvá zelenina, uvarené rýchlejšie ako iné veľmi kompaktné potraviny. To však neznamená, že mikrovlny menia DNA vody v nich ohriatej, hlavne preto, že voda DNA nemá.
Nie je pravda, že mikrovlny menia zloženie jedla. Mikrovlny rozvibrujú molekuly vody v jedle a zohrievajú ich. Ale nemenia ich, ani nerobia jedlo rádioaktívnym.
Nie, všetky plasty do mikrovnky nepatria. Niektoré, keď sa zahrejú priamym kontaktom s veľmi horúcimi prípravkami (mikrovlny prechádzajú týmto materiálom), môžu podporovať migráciu častíc do potravín. Mali by ste preto používať iba tie plasty, ktoré sú vhodné alebo radšej sklo.
Mikrovlny z rúry neuunikajú. Ak je v dobrom stave, nemôžu prechádzať stenami ani dverami.