Dnešné moderné spotrebiče majú síce už zabudované rôzne samočistiace mechanizmy, napriek tomu sa o ne treba starať. Na to, aby čistenie spotrebičov bolo čo najjednoduchšie, by ste mali myslieť už pri kúpe.  Ak bude starostlivosť o ne správna, budú lepšie a aj dlhšie slúžiť. Na to, aby ich čistenie bolo čo najjednoduchšie, by ste mali myslieť už pri kúpe. Lepšie sa čistí to, čo sa dá rozložiť, umyť a opäť zložiť, ako niečo, čo je kompaktné a zle prístupné.

Pri nákupe sa tak odporúča sledovať nielen energetický štítok, ale spýtať sa predajcu aj na budúcu starostlivosť o spotrebič a na jej náročnosť. Prinášame prehľad najčastejších problémov, s ktorými sa ľudia obracajú na servisy a niekoľko rád, na čo by treba pamätať pri prevádzke domácich pomocníkov.

Chladnička

Nezaobíde sa bez nej žiadna domácnosť. Viete však, ako sa o ňu dobre starať, aby slúžila čo najdlhšie a najlepšie? Nesmie byť umiestnená blízko tepelného zdroja a nemala by byť ani dlhodobo vystavená slnečnému žiareniu. Nikdy do nej nevkladajte teplé, nieto ešte horúce jedlá. Mohli by spôsobiť pokazenie potravín v chladničke a množenie nežiaducich baktérií.

Pravidelnú starostlivosť vyžaduje aj jej vnútrajšok. Dôležité je vytierať ho jednoduchým roztokom – zmiešajte vodu s trochou octu a jedlej sódy. Ocot dezinfikuje a odstraňuje zápach, zatiaľ čo sóda svojimi alkalickými vlastnosťami nielen čistí, ale aj zmäkčuje. Čistiť by ste ju pritom mali aspoň raz za mesiac.

Ak máte mrazničku, ktorú treba odmrazovať, nečakajte, kým sa vytvorí hrubá námraza. Ľadová vrstva hrubšia ako 3 milimetre zvyšuje spotrebu o 75 percent. Navyše aj manipulácia so zásuvkami bude nepohodlná.

Pri prevádzke chladničky je dôležité myslieť aj na to, že zadná stena by mala zostať voľná a podľa toho ukladať potraviny. „Po zadnej stene totiž steká do odtokového kanálika skondenzovaná voda. Ak je potravina, prípadne jej obal, priložená na zadnú stenu, namrznuté časti môžu zaniesť odtokový kanálik a skondenzovaná voda potom tečie do priestoru chladničky,“ upozorňuje Dušan Adamec, servisný technik Elektroluxu. „Nezabúdajte tiež čistiť tesnenie dverí, ktoré býva zlepené od vytečených tekutín a môže dôjsť k jeho zlomeniu. Tesnenie dverí nie je z gumy, ale zo špeciálneho plastu, ktorý je citlivý na nečistoty.“ Dôležité je tiež pravidelné rozmrazovanie a čistenie vnútorného priestoru.

Zákazníci sa často pýtajú na meranie teploty v interiéri chladničky. „Najpraktickejším riešením je položiť pohár s vodou do jej stredu a po 24 hodinách zmerať jeho teplotu. Ideálna teplota v chladničke je 5 až 7 stupňov Celzia,“ radí Adamec. Častým problémom, predovšetkým pri zabudovateľných spotrebičoch, je nezabezpečené odvetrávanie, ktoré predpisuje výrobca. Vplyvom toho môže dôjsť dôsledkom prehriatia k zadretiu kompresora. Na taký typ chyby, ktorý je zapríčinený nedodržaním návodu, sa nevzťahuje záruka výrobcu.

Umývačka riadu

Umývačky šetria čas, ktorý by ste inak museli venovať státiu pri drese, ale aj nemalé peniaze. Aj ona však potrebuje istú opateru. Ak máte veľmi mastné hrnce, pred vložením do umývačky by ste ich mali opláchnuť. Vďaka tomu ju nebudete musieť zvnútra tak často umývať. To, ako ju čistiť, sa odvíja aj od toho, ako často ju používate. Pri každodennom spúšťaní odborníci radia aspoň raz do týždňa vybrať filter a vyčistiť ho od zvyškov nerozpustených potravín. Raz za pol roka by ste mali použiť špeciálny odmasťovač a dať prejsť celý cyklus naprázdno.

Rada servisného technika znie: nezabúdajte, že umývačka nie je drvič odpadu a zvyšky jedál patria do koša. „Pravidelne čistite filtre a umývacie ramená. Rameno sa často netočí aj preto, že jeho činnosť blokuje zvyšok jedla, napríklad kôstka z ovocia,“ odporúča Adamec.

„Najviac sťažností sa týka toho, že umývačka zle umýva. Drvivá príčina týchto prípadov je otázkou zlého nastavenia spotrebiča. Zákazníci používajú viaczložkové tablety – 3 v 1 alebo 4 v 1, hoci ich umývačka na to nie je prispôsobená,“ upozorňuje. „Tableta sa nestihne rozpustiť, alebo sa rozpustí skôr a riad nie je dobre umytý alebo vyleštený. Pri nesprávne nastavenom množstve leštidla vznikajú na riade modré fľaky.“

Umývacia tableta alebo prášok sú určené len do určitej tvrdosti vody – do 21 nemeckých stupňov, potom už nedokážu vodu zmäkčiť. Extrémne mäkká voda na druhej strane spôsobuje koróziu skla. Informácie o tvrdosti vody získate v miestnej vodárenskej spoločnosti.

Technik upozorňuje aj na správne uloženie riadu. Umývacie rameno sa môže zaseknúť alebo v riade zostane zvyšková voda.

Práčka

Skôr ako dáte bielizeň do práčky, skontrolujte a vyprázdnite vrecká, pozapínajte zipsy. Mince, sponky a drobné kovové predmety môžu poškodiť manžetu vkladacieho otvoru alebo hadičky práčky. „Na pranie spodnej bielizne odporúčam používať špeciálne pracie vrecká, pretože napríklad kostice z podprseniek bývajú veľmi častou príčinou poškodenia bubna práčky,“ varuje servisný technik.

Moderné práčky sú vybavené tzv. komutátorovým motorom, ktorý pri dlhšom používaní vo vyšších otáčkach píska. Jemné pískanie nie je chybou, ale prirodzenou vlastnosťou výrobku. Občas je problém, že práčka nevypúšťa vodu. Stačí vyčistiť zanesený filter vypúšťacieho čerpadla. Pri problémoch s napúšťaním vody skontrolujte sitko prítokovej hadice.

Keď ste doprali, je lepšie nechať dvierka pracieho bubna otvorené, aby vyschol. Gumové tesnenie treba utrieť dosucha, aby sa na ňom neudomácnili plesne. Raz za čas vyčistite aj zásuvku na pracie prostriedky. Existujú však i práčky so samočistiacou komorou.

Moderné práčky majú aj špeciálny cyklus čistenia bubna. „Čistenie bubna je špeciálny cyklus, ktorý sa používa na vyčistenie vnútorného priestoru práčky. Používa sa pri ňom vyššia hladina vody pri vyššej rýchlosti otáčania bubna,“ vysvetľuje Emil Gabriš z LG Electronics. Do zásuvky na prací prostriedok môžete pridať odstraňovač vodného kameňa. „Postup je veľmi jednoduchý: zapnite práčku a súčasne stlačte a držte po dobu troch sekúnd tlačidlá rinse a temp. Na displeji sa zobrazia znaky tcl. Potom stlačte tlačilo start/pause a čistiaci cyklus sa spustí.“

Funkciu čistenie bubna môžete použiť na odstránenie plesní alebo iných toxických látok, ktoré sa vnútri bubna môžu vyskytnúť. „Čistiaci cyklus odporúčam používať po každom 10. až 15. praní. Čistenie bude trvať približne 80 minút. Vyčistí sa každý kúsok bubna a je tak zabezpečená dokonalá sterilizácia,“ dodal Gabriš.

Varný panel Musíte dávať pozor na jeho poškodenie pádom nejakého predmetu, pretože drobné trhlinky sa časom môžu „poskladať“ do neopraviteľnej trhliny.

„Pri varnom paneli, predovšetkým sklokeramickom, je dôležité myslieť na správne a pravidelné čistenie. Odporúčame používať len škrabky a prípravky, ktoré sú na to špeciálne určené, aby nedošlo k poškriabaniu skla alebo zotretiu grafiky,“ ozrejmuje Adamec. „Nečistoty sa na paneli zachytávajú pri každom používaní. Zapekaním nečistôt sa môže narušiť štruktúra panela – tu je najväčším nepriateľom cukor.“

Najviac chýb však vzniká neodborným zapojením spotrebiča. Po neodbornom zapojení, hlavne elektrických varných panelov, vznikajú rozličné poškodenia a chyby. „Varný panel by malo zapájať autorizované servisné stredisko. Pri plynových varných paneloch sa často objavujú nesprávne hadice, hadice bez certifikátu, hadice nesprávnej dĺžky a tiež chybná inštalácia,“ dodal Adamec.

Digestor

Aby správne fungoval, vyžaduje si dôkladné udržiavanie. Dôležitým parametrom na jeho správnu činnosť je výška umiestnenia od varnej dosky. Ak je príliš vysoko, nedosahuje udávaný výkon. Odsávač nesmie byť z bezpečnostných dôvodov nainštalovaný ani príliš nízko. V prípade plynového varného panelu je to minimálne 65 cm, aby nedošlo k vznieteniu tukového filtra, prípadne k deformácii plastových častí.

Ak je hlučný a neodsáva, môže byť príčinou okrem nesprávnej inštalácie aj nesprávne vedenie. Pri plastových trubiciach dochádza k spätnému prúdeniu, čím sa zväčšuje hlučnosť. Neúmerne dlhé potrubie znižuje výkonnosť.

Vysávač Je dôležité, aby ste si prečítali návod na obsluhu. Vždy rešpektujte informáciu o plnom prachovom vrecku. Ukazovateľ vás upozorní nielen vtedy, ak je vrecko opticky plné, ale aj vtedy, keď sa zníži jeho priechodnosť. „Ak teda vysávate drobné stavebné nečistoty, vrecko nemusí byť plné, ale priechodnosť pórov vrecka je nedostatočná. Pravidelná výmena vrecka a filtrov prispieva k lepšiemu výkonu vysávača a jeho dlhšej životnosti. Pravidelne kontrolujte aj hadicu vysávača, či nie je upchatá drobnými predmetmi, vreckovkami a podobne,“ upozorňuje Adamec.

Pokiaľ ide o vreckové vysávače, ich údržba je menej náročná ako bezvreckových. Nečistoty sa jednoducho vyhodia s vreckom, keď začne svietiť indikátor, netreba zakaždým čistiť zásobník. Ak používate látkové vrecko na opakované použitie, neznamená to, že ho netreba nikdy vymeniť. To isté platí aj pre umývateľné filtre. Filtre čistite a vymieňajte v odporúčaných intervaloch.

„Ak sa vysávač náhodou prehreje, tepelná poistka ho automaticky vypne. Netreba však spanikáriť. Treba ho odpojiť zo siete a počkať pol hodiny. Po uplynutí tohto času sa automaticky vráti do funkčného stavu. Skontrolujte však, či nemáte náhodou zanesené filtre, ktoré môžu byť príčinou preťaženia vysávača,“ dodal servisný technik.

Čítajte viac: http://byvanie.pravda.sk/aby-spotrebice-dobre-a-dlho-sluzili-potrebuju-pravidelnu-opateru-p9n-/sk-binter.asp?c=A111201_094036_sk-binter_p01#ixzz1fHObCFCr

 

 

 

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad