Vianoce sú za rohom a domov, k deťom, sa opäť čoskoro dostane veľké množstvo hračiek. Spotrebiteľské organizácie pravidelne hračky analyzujú, aby odhalili prítomnosť nežiaducich chemikálií, ktoré môžu byť nebezpečné pre ľudský organizmus. Ukazuje sa, že ani rok 2019 nebol výnimkou. Potvrdilo sa, že rovnako ako po minulé roky sa problematické látky v hračkách stále nachádzajú.

Deti tieto chemikálie môžu absorbovať pri hraní ústami alebo cez pokožku. Zdravie najmenších je obzvlášť ohrozené, pretože ich organizmus sa stále vyvíja.

Tu je krátky prehľad nežiaducich chemikálií, ktoré spotrebiteľské organizácie našli v hračkách v roku 2019 po celej Európe:

Dánska spoločnosť Forbrugerrådet Tænk zistila, že 9 z 29 hračkárskych výrobkov,(takmer tretina), obsahovala nezákonne vysoké hladiny ftalátov. Tieto látky, používané na zmäkčenie plastov, môžu narušiť hormonálny systém a poškodiť zdravie reprodukčných orgánov.

V Nemecku spoločnosť Stiftung Warentest hračky testovala na prítomnosť až 240 rôznych látok. Najčastejšie zistená látka naftalén sa našla v kritických množstvách u 4 z 23 prípadov „hovoriacich“ bábik, akčných figúrok a plyšových hračiek(1). Naftalén a jeho chemické derivácie, polycyklické aromatické uhľovodíky (PAH), o ktorých sa tiež zistilo, že sú prítomné, spôsobujú rakovinu.

Spoločnosť Altroconsumo v Taliansku našla 2 z 18 farebných markerov (fixiek), ktoré boli chemicky nebezpečné. Jeden nesplnil požiadavky Smernice 2009/48/ES o bezpečnosti hračiek, pretože obsahoval škodlivú látku, ktorá sa nachádza aj v riedidle alebo lepidle, a v druhom sa našli vysoké hladiny vysoko alergénnych látok.

V Dánsku takmer polovica testovaných balónov (7 z 15) uvoľnila nitrozamíny spôsobujúce rakovinu v množstve presahujúcom zákonné limitné hodnoty EÚ. Spotrebitelia sú častejšie vystavení týmto chemikáliám prostredníctvom cigaretového dymu.

Problém prítomnosti chemických látok v hračkách nie je nový. V zozname nebezpečných výrobkov z roku 2019, ktoré sa dostali do systému výrobkov stiahnutých v EÚ, hračkám opäť patria popredné miesta.

V mnohých prípadoch boli najproblematickejšie produkty kúpené na online platformách od predajcov tretích strán, ktorí sídlia mimo EÚ.

Združenia na ochranu spotrebiteľov odporúčajú, aby sme nákupu hračiek prostredníctvom takýchto online obchodov venovali osobitnú pozornosť. Napríklad holandské orgány spotrebiteľom radia vyhnúť sa hračkám, ktoré sa zdajú byť neprimerane lacné.

Výsledky testov ukázali naliehavú potrebu riešiť prítomnosť škodlivých chemikálií v hračkách na európskej úrovni reformou Smernice o bezpečnosti hračiek, aby chránila zdravie detí. Zmeny by mali zahŕňať ambicióznejšie pravidlá a obmedzenia pre chemikálie v hračkách a viac zdrojov a nástrojov  pre členské štáty, aby existujúce pravidlá boli schopné v praxi presadiť a vymôcť.

Tu je niekoľko ďalších príkladov zo spotrebiteľských testov pred rokom 2019:

2018:

Ftaláty v plastových futbalových loptách, Forbrugerrådet Tænk
Nebezpečné hračky so slizom: spotrebiteľské skupiny žiadajú EÚ, aby zaistila bezpečnosť detí , BEUC

2017:
Test: Spinnery môžu obsahovať nežiaduce chemikálie nad zákonné limity, Forbrugerrådet Tænk
Hračky: Ftaláty stále v hračkách a výrobkoch pre deti , Forbrugerrådet Tænk

2016:
Škodlivé látky v školských pomôckach , UFC-Que Choisir

2015:
Plyšové hračky: dve tretiny neprešli testom bezpečnosti a znečisťujúcich látok , Stiftung Warentest

2014:
V plyšových hračkách sa vyskytujú škodlivé chemikálie, Forbrukerradet.

————————————————————————————

(1) Poznámka: predchádzajúca verzia tohto článku sa týkala „zákonného limitu“. Testované hračky vyhovovali zákonným limitom, ale nie prísnym nemeckým kritériám „GS“. Dodržiavanie týchto je však možné, ako ukazujú mnohé bezproblémové výrobky. Číslo sa tiež zmenilo zo 7 na 4.

 

Spotrebiteľský newsfilter

Spotrebiteľský newsfilter

Vážení čitatelia tohto oznamu,

prednedávnom sme pre Vás začali vydávať online Spotrebiteľský
mewsfilter, kde nájdete všetko
dôležité, čo by ste ako moderní
spotrebitelia mali vedieť, aby ste nesadli na lep
podvodníkom a
šetrili svoje peňaženky vďaka výhodným a ekologickým nákupom.


Ak Vás táto prolematika zaujíma, prihláste na na odber nášho mesačného newsfiltra.

Vopred ďakujeme.

Úspešne ste sa prihlásili na odber noviniek S.O.S. Poprad