Domovy sme si naplnili malými aj veľkými zariadeniami, ktoré sú pripojené na internet. „Bezdrôtový“ je synonymom pre pohodlný, ale aj menej bezpečný, pretože naozaj dobre sa o svoj router stará len málokto z nás. Prečítajte si niekoľko rád, aby ten váš fungoval správne.
Router alebo prístupový bod umiestnite do stredu priestoru, ktorý chcete pokryť bezdrôtovou sieťou, čo najvyššie pod strop. Určite nie pod stolom alebo do skrine.
V oblasti niekoľkých bezdrôtových sietí sa dohodnite so susedmi, na ktorom kanáli budú jednotlivé siete fungovať. Najhoršie je, keď všetky fungujú na tom istom.
Ak to zariadenia umožňujú (Počítač, televízor, mobil…), je lepšie ich prepojiť káblom, ak ich už v domácej sieti máte veľa. Pripojené zariadenie si vyžaduje čas, keď sa router zaoberá len ním, a bitovou rýchlosťou prenosu dát, ktorú mu môže poskytnúť. Keď je zariadení viac, snaží sa vyjsť v ústrety všetkým, kapacita prestane stačiť a bezdrôtové pripojenie sa spomaľuje. Často je jediným riešením nahradiť router za výkonnejší model.
Niekedy pomôže použiť iba jeden štandard. Ak všetky zariadenia, ktoré máme pripojené k sieti, podporujú verziu „n“ a router ju podporuje tiež, nastavte ho, aby fungoval iba v tomto štandarde a „nesnažil sa“ byť kompatibilný aj so staršími verziami.
Používajte bezpečnostný protokol WPA2 so šifrovaním AES. Používanie protokolov WPA alebo WEP a šifrovania TKIP znižuje rýchlosť prenosu dát.
Ak je to možné a máte na to vhodné podmienky, zariadenia by mali používať frekvenčný rozsah 5 GHz, pretože má menšie rušenie.
Pri problémoch s pripojením nemusíte kupovať nový smerovač, „opravte“ rozsah zosilňovačom signálu.
Z času na čas treba skontrolovať výkon smerovača, prezrieť si protokol problémov alebo aspoň pravidelne aktualizovať softvér.
Veľmi sa odporúča aj pravidelne meniť heslo na prístup k nastaveniam a pripojenie k sieti. Nerobíme to, hoci sme ho povedali takmer každému, kto prešiel našimi dverami.
Viete, že:
Väčšina užívateľov pri uzatváraní zmluvy s teleoperátorom dostane kombinované zariadenie, ktoré okrem pripojenia do siete operátora zabezpečuje aj internetové pripojenie domácej siete. Nie sú to však zariadenia najvyššej cenovej či výkonnostnej triedy, a len oneskorene sledujú vývoj. Kúpou vlastného routra získate prístup k ďalším funkciám, viac možností pripojenia – portov a rodičovskej kontroly, lepší dosah a vyššie prenosové rýchlosti. Výhodou zariadenia od teleoperátora však je, že aspoň čiastočne zabezpečí bezpečnú prevádzku, bezpečnosť a optimálna prevádzka vlastných zariadení je však na vašich pleciach.