S predvádzacími akciami sa roztrhlo vrece. Ľudia sú nepoučiteľní. Stále znova neserióznym podnikateľom naletia. A potom sa sťažujú. Na nerešpektovanie práva odstúpenia od zmluvy v zákonnej lehote. Na predražený, nekvalitný tovar. Na zavádzanie a nátlak.
Od začiatku roka zaznamenala Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) 125 podnetov na nekalé praktiky prezentačných spoločností. No jej právomoc akoby bola na týchto predajcov krátka. V zmysle zákona o ochrane spotrebiteľa môžu inšpektori uložiť za nekalé praktiky pokutu maximálne do výšky 66 387 eur. Na opakované predvolanie SOI však spoločnosti nereagujú alebo ospravedlnia konateľa dlhodobým pobytom mimo Slovenska. A tak SOI v dvoch prípadoch zvažuje podanie návrhu na odobratie živnostenského oprávnenia.
Znie to síce dobre, no hlavným záujmom kontrolných orgánov by malo byť vrátenie peňazí oklamaným spotrebiteľom. Tieto firmy im neraz dlžia tisíce eur a nemalé sumy ich stálo aj poštovné za balíky, keď sa tovar pokúšali vrátiť. Ak doteraz obchodníci individuálne, prípad po prípade, riešili prostredníctvom spotrebiteľských združení a postupne jednotlivcom peniaze vracali, kategorickým odobraním živnostenského oprávnenia sa po týchto firmách zľahne zem a spotrebitelia sa so svojimi úsporami môžu rozlúčiť na dobro. Na Slovensku totiž konatelia eseročiek nemajú osobnú hmotnoprávnu zodpovednosť. Tak, ako im exekútor, ako fyzickým osobám nemôže vziať nič, aby uspokojil pohľadávky ich firmy, neprinúti ich štát vrátiť úspory spotrebiteľom. Firma prestane existovať a s ňou zaniknú i pohľadávky spotrebiteľov.
Pomôcť svojim občanom však môže aj samospráva. V obci Pôtor, v okrese Veľký Krtíš, neprenajímajú obecné priestory na účely predvádzacích akcií. Na úrade sa im hromadili sťažnosti a zlú skúsenosť s predajcami mala dedina aj pri platení nájomného. V českom Zlíne zakázali na území mesta predvádzacie akcie všeobecne. Prevencia býva jednoduchšia ako represia. Prijať toto, navyše aj lacné opatrenie, by sa preto určite zišlo i v Poprade a okolitých obciach.